proiect de Lege-vânzare cumpărare teren extravilan infiintare AARPF

Creat de severcoman, Ian 12, 2014, 06:49 PM

« precedentul - următorul »

severcoman

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?cam=2&idp=13842

PL-x nr. 579/2013
Proiect de Lege privind unele măsuri de reglementare a vânzării-cumpărării terenurilor agricole situate în extravilan de către persoane fizice și de înființare a Autorității pentru Administrarea și Reglementarea Pieței Funciare.

sunt curios cum arata aceasta lege in tarile membre UE : a cumparat cineva teren in afara RO ? or fi probleme/(suprapuneri) la oficiile lor ?

de vazut si

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_35781/Este-nevoie-de-o-lege-privind-cumpararea-de-teren-agricol-extravilan.html#axzz2q6nR7lj9

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_34308/Presedintele-a-trimis-la-reexaminare-legea-de-vanzare-cumparare-a-terenurilor-agricole-extravilane-A-invocat-7-motive.html#axzz2q6nR7lj9

John Doe

Adevarul este ca exista mari proprietari funciari si se fac tranzactii pe masura, era nevoie de o lege dar mai bine gândita, cea de acum e cam in pripa - specific Ponta, as zice.

Lucrez pentru un grup de investitori din domeniu, ne-am apucat de lucru in mediu GIS ca nu mai tine Excelul la evidenta parcelelor, daca ar fi avut si ANCPI asa ceva eram departe. E un instrument foarte puternic, despre ceva asemanator am mai discutat cand cu descarcarea geometriilor de pe geoportal.


580/413px 82.9KB

severcoman

Citat din: John Doe...dar mai bine gândita, cea de acum e cam in pripa ...

scop :"asigurarea securitatii alimentare"!...
*(e cel mai important, desi nici pomeneala de securitatea alimentara, sau eu nu am inteles, nene Iancule ?!)

Modificat de severcoman (12-01-2014 20:25:24)

John Doe

Poate e vorba de securitatea alimentara a functionarilor agentiei respective...

bstcad

Citat din: John DoeAdevarul este ca exista mari proprietari funciari si se fac tranzactii pe masura, era nevoie de o lege dar mai bine gândita, cea de acum e cam in pripa - specific Ponta, as zice.

Lucrez pentru un grup de investitori din domeniu, ne-am apucat de lucru in mediu GIS ca nu mai tine Excelul la evidenta parcelelor, daca ar fi avut si ANCPI asa ceva eram departe. E un instrument foarte puternic, despre ceva asemanator am mai discutat cand cu descarcarea geometriilor de pe geoportal.

Va rog frumos daca imi puteti spune cu ce program ati realizat acea harta, si daca exista un tutorial cu pasii  care trebuie urmati.
Sa inteleg ca fiecare culoare de hasura, reprezinta baza de date cu terenurile apartinand unui sg proprietar.
Cunosc bine Autocad, dar nu am incercat inca nici un program GIS.
V-as fi recunoscator.
Multumesc.

Mit

Dar si-n autocad poti sa hasurezi cum vrei o suprafata delimitata de o polilinie.

rock4ever

Cel mai tare program de gis e ArcGis. Am facut masterat de GIS la UBB Cluj, dar in doi ani abia daca am invatat abc-ul programului care este unul extrem de complex, poate fi folosit in multe domenii si nu poate fi tras acum peste mizeriile din cadastrul nostru. O baza de date serioasa are la baza reguli topologice stricte, nu poti arunca acolo niste poligoane alan-dala si gata gis-ul.
Gis se poate face doar acolo unde s-au facut planuri parcelare, adica masuratori temeinice, care s-au inchis pe o suprafata.

Mit

... Deci astia cu ArcGis o sa falimenteze-n Romania daca nu inventeaza ceva pe calapodul nostru. :rotfl:

rock4ever

Pentru noi e bun excelu.. ala suporta multe,,, arcgis-ul ar scoate la suprafata prea mult rahat, acte data la betie, pe interese etc..sunt convins ca exista persoane sus puse care nu sunt interesate de o situatie ca lumea, e mai bine asa sa nu se stie exact

rock4ever

Stiti care e culmea? Ancpi a cumparat cateva zeci de licente Arcgis (pretul e undeva peste 5 000 dolari/bucata) care stau bine mersi prin ceva dulapuri. Mi-a spus proful de gis de la masterat ca l-au contactat de la ancpi sa-l intrebe despre program, asta dupa ce s-a facut achizitia.  Si mie mi-a spus cineva care lucreaza la cadastru ca a auzit ca ii va pune sa lucreze in arcgis, asta acu vre-o doi ani. Ce dovada mai clara de incompetenta vreti decat asta? Au instrumentele necesare, aduse de afara dupa modelul altora, dar la noi nu se pot pune in aplicare din cauza haosului controlat din sistem

severcoman

Citat din: rock4ever...a auzit ca ii va pune sa lucreze in arcgis,...

si Bentley.

rock4ever

In Bentley lucreaza demult, dar bentley e program de tras linii ca autocadul, nu e gis

nicu1000

Cel putin cate 10 angajati din fiecare OCPI au facut si cursuri de mii de euro de ArcGIS.

bad wolf

Dupa parera mea cel mai complet program gis pentru topografie , cadastru si agricultura este ProGis de la Pfandl&Mayer din Timisoara(program realizat in Austria).

In legatura cu sot-urile folosite de ocpi-uri ce poti spune: lucreaza si ei cu ce pot, oricum nu au licenta pentru nimic !
Sper sa gasesc cararea corecta !

bradu13

ancpi ocpi are licente pt arcgis. pt imaginea ancpi 3 lucruri
1. posibilitatea consultarii on-line a CF convertite in prima faza pt notari si autorizati. in unele judete poti sa le consulti la arhiva de CF pe un calculator dedicat
2. posib verif de catre autoriz a limitei imobilului in eterra. a functionat in toamna un astfel de program online dar s-a oprit
3. posib depunerii cererilor extraselor de cf de informare on-line inclusiv plata lor
ps de sedii de cf nu vorbesc, am fost azi la sector3 si parca era evacuarea ca trece frontul