problema focusare nivela pentax

Creat de dani, Noi 24, 2013, 01:39 AM

« precedentul - următorul »

dani

bun gasit tuturor.sunt nou pe acest forium si ma confrunt cu o problema la o nivela pentax AL 6.nu se poate clarifica imaginea sub nici o forma.nu a fost lovita.ce poate fi.o pot repara undeva.va multu
mesc anticipat.

Modificat de dani (24-11-2013 14:03:12)

H7-25

Salut! daca nu este una AFL (cu autofocus) inseamna ca butonul de focusare merge in gol. Priveste prin obiectiv si vezi daca atunci cand focusezi din buton se misca (inainte-inapoi) vre-o lentila din interior. Posibil sa fie rupti sau tociti cativa dinti de la cremaliera. Am mai reparat asa ceva. Sau vezi daca inelul de focusare de pe ocular mai are surubelele de strangere pe ocular si daca nu sunt slabite si inelul se invarte in gol. (pe chestia asta am cumparat o nivela la pret de defecta de la cineva care a zis ca a sters lentila cu spirt si s-a sters crucea reticulara pe care nu o mai vedea fiind "out of focus";). Oricum daca ai de gand sa-ti introduci degetele prin ea trebuie sa stii cate ceva despre optica. Posibil sa fie si cu azot sau argon in luneta si atunci...   o data desfacuta... Daca costa prea mult la service poate te pot ajuta. O zi buna!  :hi:

dani

va multumesc f mult pt raspuns cred ca imi va fi folositor pt ca nu am verificat asa ceva.va voi tine la curent.cu multa stima.