Topcon

Creat de DraghiciVictor, Aug 30, 2013, 12:18 AM

« precedentul - următorul »

John Doe

Nu lucrez cu Topcon, insa e posibil ca statia sa-ti afiseze doar unghiul pe care e luneta, adica unghiul masurat, iar valoarea orientarii sa ti-o scrie numai infisierul de masuratori.
Incearca sa masori acelasi set de puncte cu cele doua setari ale orientarii si cred ca ai sa te lamuresti.

DraghiciVictor

In plus de asta imi afecteaza si distanta de la puntul de statie la un punct radiat sa spunem. Am calculat distanta din coordonatele afisate de statie si nu corespund cu distanta fizica din teren, distanta orizontala pe care o masor tot cu statia din maniul de masuratori distante. Este ciudat!

John Doe

Daca esti sigur ca folosesti statia cum trebuie si iti da diferenta la distante, poti s-o duci la reparat. Sau, mai bine, mergi prima data cu statia la un topograf care stie s-o foloseasca si intreaba-l pe el.

adrianc

Nu ai spus ce model de Topcon ai.
Stiu ca la niste modele mai vechi are fisiere separate pentru masuratori si puncte fixe, adica, daca vrei sa faci o drumuire, cand te asezi intr-un punct nou si te orientezi pe un alt punct nou (masurat) trebuie sa copiezi cele doua puncte in fisierul cu puncte vechi.
Treaba cu distanta nu o inteleg.
La muncă! nu la întins mâna.

goguletz

E foarte important sa compari distanta masurata cu cea obtinuta din coordonate, daca coordonatele au fost calculate automat de statia totala. In acest caz daca sunt diferente mari (peste 2cm) atunci trebuie sa urmezi sfatul lui @John Doe de a te duce cu statia la un topograf care stie s-o foloseasca.

bad wolf

Mai e o problema la distante:Constanta prismei.
Sper sa gasesc cararea corecta !

DraghiciVictor

Constanta prismei este 0 pt modelul care il am, Topcon GPT3005N si prisma este tot de la topcon.

bad wolf

Verifica singur. La Topcon GPT 3005 N constnta este 0 sau +30, in functie de care parte a suportului o fixezi. Deci atentie.

Modificat de bad wolf (04-09-2013 19:45:44)
Sper sa gasesc cararea corecta !

DraghiciVictor

Salutare ma scuzati ca revin cu acelasi subiect plictisitor legat de acest topcon, dar incep sa am tot mai multe revelatii legate de aceasta statie. Am fost pus in situatia sa fac o ridicare topo la munca, ceea ce mai rar mi se cere fiindca lucrez mai mult pe santier la trasari de cote.
Stiind problemele care le-am intampinat am rugat un prieten, coleg de breasla, sa imi imprumute GPS-ul lui. Am dat 3 puncte GPS la distante de peste 50m intre puncte, puncte prelucrate 40-45 de min static si am inceput sa fac experimente. Coordonatele stereo obtinute din punctele GPS le-am introdus in statie, punct de statie si punct de orientare. Imediat dupa aceea statia mi-a afisat acea directie unghiulara de care vorbiti si surprinzator este chiar orientarea. Bun pana aici, dar sa vedem cu distanta. Am masurat distanta intre punctele GPS si am avut circa 4 cm diferenta intre distanta masurata direct si cea calculata din coordonate,atat cu constanta 0 cat si cu +30. Am masurat si cu ruleta, mi-am permis sa masor fiindca era declivitate aproape nula si acceasi poveste, 4 cm. I fine analizand prelucrarea punctelor GPS am ajuns la concluzia ca nu au fost fixate foarte bine, GPS-ul cam vechi. Coordonatele calculate de statia, aceeasi poveste, diferite. Daca orientarea o calculeaza, distanta e buna, nu e normal sa le ignor si sa imi prelucrez eu coordonatele polare? Si o revizie la statie ca e cam vece. Va salut!

goguletz

Cred ca cel mai indicat ar fi o revizie.