Topcon

Creat de DraghiciVictor, Aug 30, 2013, 12:18 AM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

Coordonatele rectangulare care le obtin din coordonatele polare din carnetul de teren nu sunt identice cu coordonatele din fisierul de coordonate al statie, difera intre 5-15 cm. Statia are fisier de masuratori si fisier de coordonate, in mod normal trebuiau sa fie identice.
Cine a intalnit asa ceva, rog frumos ma lamureasca si pe mine. O seara placuta tuturor!

adrianc

Redu distanta la orizontala!
La muncă! nu la întins mâna.

DraghiciVictor

Coordonatele polare le prelucrez in excel unde am introduse formule, atat pt reducerea distantei inclinate in functie de unghiul vertical cat si pt calculul delta x si delta y si mai apoi a coordonatelor polare

DraghiciVictor

nu inteleg ar trebui sa fie identice sau macar diferente la mm, e posibil sa nu fie setata vreo corectie in softul statiei, nu stiu

DraghiciVictor

Coordonatele polare le prelucrez in excel unde am introduse formule, atat pt reducerea distantei inclinate in functie de unghiul vertical cat si pt calculul delta x si delta y si mai apoi a coordonatelor X si Y

goguletz

Poti sa pui te rog cele doua fisiere aici, astfel cred ca te putem ajuta mai bine.

DraghiciVictor

ok o sa le atasez



goguletz

M-am uitat peste fisierele atasate. Dumneavoastra ati uitat un 'foarte mic' detaliu: ORIENTAREA.

bad wolf

E bine ca a intrebat. Asa invata. probabil este incepator. Pentru ca a cerut ajutorul merita feicitari .
Sper sa gasesc cararea corecta !

DraghiciVictor

Aveti dreptate sunt incepator, in legatura cu orientarea ma puteti lamuri putin, as aprecie orice amanunt!Va multumesc!

goguletz

In calculele tale tu nu ai tinut cont de orientare. Mereu ai considerat ca directia unghiulara orizontala este si orientare in acelasi timp, ceea ce nu este corect. In general atunci cand esti in primul punct de statie fie vizezi un anumit semnal si consideri acel punct ca fiind orientarea, fie vizezi un punct de coordonate cunoscute si se determina orientarea cunoscand coordonatele punctului de statie si a punctului vizat.

Sunt lucruri elementare. Citeste mai intai http://www.scribd.com/doc/46963144/Topografie-Manual-de-TOPOGRAFIE" target="_blank">teoria (vezi pag. 16).

DraghiciVictor

OK am inteles ce ati vrut sa spuneti, masuratoarea am facut-o in sistem local, am introdus eu unghiul orizontal 300.0000, orientarea si directiile sunt unghiuri orizontale. O singura intrebare mai am, intraznesc sa intreb fiindca aveti mult mai multa experienta, cum e recomandat sa procedezi daca faci o masuratoare in sistem local, nu aveti coordonate? Dupa ce setez punctul de statie am doua optiuni pt setarea pct de orientare 0SET sau AZ azimut. Statia imi afiseaza un singur unghi orizontal directiile unghiulare nu mi le afiseaza cum e la Leica sau alte statii! Eu de obicei setez la azimut. Problema e ori de dau 0SET ori de setez azimutul cu un unghi, imi seteaza acelasi unghi singurul unghi H care mi-l afiseaza. Va multumesc!

DraghiciVictor

Inseamna ca statia nu imi ia in considerare unghiul H care il setez eu ca fiind orientare, sa fac compensare in tur de orizont, dar statia nu e conceputa pt masuratori in ambele pozitii ale lunetei?