Aplicatie LISP dosare prima nscriere

Creat de John Doe, Mai 21, 2013, 11:39 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Am scris mai demult o aplicatie care face automat dosare de prima inscriere teren extravilan; poate fi folosita si in intravilan daca se modifica manual unele anexe.
E scrisa in LISP, merge sub AutoCAD 2000-2011 dar cel mai stabil este 2007, dupa parerea mea. Este testata, folosita in prezent de câteva zeci de utilizatori, utila mai ales daca aveti de facut multe dosare. A fost îmbunatatita pe parcursul a aproximativ 2 ani.
Instructiunile de folosire sunt aici (link valabil pâna in 31 mai):

http://dl.transfer.ro/Prezentare_LIDOS-transfer_ro-21may-7bb5c6.pdf" target="_blank">http://dl.transfer.ro/Prezentare_LIDOS- ... 7bb5c6.pdf

Aplicatia este de vânzare, nu am fixat un pret definitiv, va fi oricum in limita contravalorii a câteva dosare. Timpul de lucru se reduce la maxim 5 minute per dosar.
Astept pareri, solicitari...

bogdan.cadastru

un demo ceva nu ai posibilitatea sa pui?

John Doe

Ma gandeam si eu ca instructiunile in sine sunt cam seci, am sa pun niste filmulete (capturi de ecran).

zamfy

#3
Salut, John! Am frunzarit putin prin instructiunile programului si as avea cateva mici sugestii:
-atunci cand utilizatorul foloseste in interiorul parcelei entitati MTEXT, in loc de TEXT (sunt destul de multi care nu stiu care e diferenta dintre ele), poti seta comanda BOUNDARY sa nu mai detecteze alte entitati din interior:
(setq pb1 (getpoint "Alege un punct in interiorul parcelei 1:"))
(command "-boundary" "a" "i" "n" "" "" pb1 "")
Totusi, asa cum ai spus si tu, uneori boundary mai da rateuri.
-de ce nu salvezi fisierul MODEL ca template? Astfel, Layouturile pentru anexe pot fi generate direct din template, chiar daca in dwg-ul in care lucreaza utilizatorul nu exista aceste layout-uri. De ex. in fisierul Model.dwt ai layout-urile gata facute pentru generarea anexelor, dar in dwg-ul in care lucreaza utilizatorul are doar Layout1 si Layout2. Sa spunem ca pentru anexa 1 layoutul se numeste "Anexa 1".Iti bagi in program:
(command "-layout" "d" "Layout1")
(command "-layout" "d" "Layout2")
(command "-layout" "t" "Model.dwt" "Anexa 1")
In acest fel, user-ul lucreaza in ce dwg are chef, fara sa mai dea paste to original coordinates in desenul MODEL.
-in layout-uri, ca imprimanta lasa "Default Windows System printer", astfel incat, daca user-ul nu isi seteaza nicio imprimanta, la printare AutoCAD-ul va alege imprimanta setata ca implicita in sistem.
In propria mea aplicatie, la printarea anexelor, am un modul care imi detecteaza automat imprimantele instalate in sistem, iar user-ul isi alege ce imprimanta vrea (exact ca in meniul plot din AutoCAD).
-daca utilizatorul opreste aplicatia dintr-un motiv sau altul si o deschide din nou, raman salvate in interfata programului datele pe care le-a completat pana atunci? La mine da :D.
Oricum, aplicatia arata foarte bine, se vede ca ai muncit enorm si, cu aceasta ocazie, iti multumesc pentru toate sugestiile si sfaturile pe care mi le-ai dat si iti doresc mult succes!

advex

#4
John & zamfy:
Poate este interesanta o colaborare intre voi si iese un produs foarte bun, cu avantaje pentru autori si utilizatori...


John Doe

Inteleg ce spui tu, mersi.
Chestiunea cu setarea boundary nu prea functioneaza, si decât sa-mi dea rateuri la unul din doua dosare mai bine asa. Poti scrie si cu MTEXT ca nu te opreste nimeni, dar atunci foloseste optiunea de selectie a conturului.

Oricine isi poate salva modelul ca template, dar astfel pe calculatorul respectiv orice faci iti baga pe gât modelul. Si tu poate vrei sa faci altceva. Dar nu impiedic pe nimeni sa faca setarea asta.

Cu imprimanta default nu prea merge, PAD-ul pe A3 e pe alta imprimanta. Userii au ei una implicita, dar nu intotdeau a e tot aia pe care listeaza si anexele. Asa, si le seteaza fiecare de la inceput, si pe urma nu mai ai treaba daca vrei sa le plotezi cu PPLOT. Si aici, se poate deschide fiecare layout pe rând si la plotare setezi imprimanta, care e problema? Atentionarea cu setarea imprimantei era mai mult pentru cei care fac dosare cu zecile pe zi.

La parasirea aplicatiei, informatiile ramân memorate; in principiu, ramane memorat (in fisiere, nu in buffer) tot ce ai scris dupa ce ai apasat OK. Daca însa se ia curentul... cum ti-e norocul.

Nu sustin ca aplicatia e perfecta sau cea mai tare; a fost testata vreo 2 ani si adaptata, majoritatea problemelor care tineau de soft s-au rezolvat, si cert este ca pentru mine si altii este de foarte mare ajutor.

John Doe

@advex: da, si ne deschidem o firma in garaj... la el daca are, ca eu stau la bloc...

zamfy

#7
Citat din: John DoeOricine isi poate salva modelul ca template, dar astfel pe calculatorul respectiv orice faci iti baga pe gât modelul. Si tu poate vrei sa faci altceva. Dar nu impiedic pe nimeni sa faca setarea asta.
Aici imi permit sa te contrazic putin. Nu iti baga pe gat nimic. Banuiesc ca programul tau trebuie adaugat la Support Paths. Si in loc sa pui in folderul programului fisierul Model.dwg, pui un fisier Model.dwt, care e identic cu dwg-ul. La crearea unui layout nou, AutoCAD-ul are optiunea de a crea un nou layout dintr-un fisier template si astfel poti genera anexele de la 0, fara sa le ai deja facute. Iar acel Model.dwt nu il incurca cu absolut nimic pe utilizator, ci il folosesti strict in aplicatie. La asta m-am referit. Totusi, nu sunt sigur daca AutoCAD-urile mai vechi au optiunea asta (eu am 2007).
Oricum, era doar o idee, nu o critica. Si modul in care ai gandit tu este foarte bun, in schimb eu sunt putin mai dezordonat si uneori lucrez si cu cate 15-20 de desene odata. Si ca implementare, mai mult de 10 minute nu iti ia.
La imprimare, am sugerat sa pui un printer default, pentru ca ar putea fi useri care sa nu isi seteze nicio imprimanta si sa astepte ca programul tau sa scoata anexele si sa nu stie de ce nu le iese...Crede-ma, exista si astfel de useri si, oricum, daca pui "None" sau "Default printer" nu are absolut nicio importanta pentru utilizator, ulterior o va schimba cum va vrea el.
Poate pui si un trial pe site sau un filmulet sa ne putem da cu parerea mai pertinent :D.

@advex, nu exclud posibilitatea unei colaborari, mi-ar placea sa isi bata capul si altcineva in afara de mine, insa, in acest caz, amandoi am scris aplicatii care arata, se comporta si functioneaza diferit. Daca am colabora, probabil ar iesi un fel de struto-camila. Iar pentru utilizatorii finali, cred ca e mai bine sa aiba cat mai multe alternative, sa aiba de unde alege...
Iar eu marturisesc ca nu sunt un programator foarte bun, pentru mine programarea e doar un hobby si probabil ca asa va ramane pentru mult timp.

advex

#8
Citat din: zamfy...pentru mine programarea e doar un hobby si probabil ca asa va ramane pentru mult timp.

Ai grija, este celebra formularea: Munca de programator este ca si sexul. O singura greseala si trebuie sa platesti pentru ea tot restul vietii!
:)  :)
Spor!

zamfy

Eu as inlocui formularea cu: In programare, ca si in viata, o greseala nu vine niciodata singura.  :)

Modificat de zamfy (23-05-2013 16:16:31)

John Doe

@zamfy: asa cum spuneai, e o chestiune de conceptie a aplicatiei. Am preferat sa nu oblig userul sa-si aleaga un template de fiecare data când deschide AutoCAD-ul, asta sa ramâna asa cum stia el ca sa nu-l oblig la inca o optiune - si asa sunt destule...
Chestiunea cu setarea imprimantelor e mai complicata, se poate rezolva, exista mai multe solutii, deocamdata asta am ales eu.

diagodose2009

#11
Citat din: skpMa intereseaza o aplicatie lisp care sa genereze anexele de prima
      inscriere, tabel releveu, in layouturi.

Aproximativ,  tu incearca aici.........
http://www.puiubrat.3x.ro/carto3A/bya_topoltopt.html
Stima

John Doe

Ai aici un exemplu cu ce rezulta din aplicatie in fisiere PDF anexele, plus DXF si CPXML:

http://dl.transfer.ro/MODEL-transfer_ro-23may-079793.rar" target="_blank">http://dl.transfer.ro/MODEL-transfer_ro ... 079793.rar

Nu am facut absolut nici un retus, ulterior am observat ca am pus carnetul de teren de la altceva - dar important este cum arata. Absolut tot ce se vede acum se face automat. Mai trebuie mutate manual textele de la puncte, asta n-o face automat.
Sunt mai multe tipuri de dosare (persoane fizice, juridice, cu/fara mandatar, localizare certa sau nu, mai multe acte sau doar TP, corespondenta numerotare cu CPXML sau nu, etc.) - aici este doar unul din cazuri, unul simplu dar toate dosarele arata la fel.

Mi s-a busit aplicatia de capturi ecran, caut alta si incerc sa fac si niste filmulete.

skp

Ma intereseaza o aplicatie lisp care sa genereze anexele de prima inscriere, tabel releveu, in layouturi.