Manual utilizare sokkia set 1030 R3

Creat de cadian, Apr 24, 2013, 10:44 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Are cineva manualul respectiv ? Foloseste cineva statia respectiva. Am nevoie de putin ajutor.

fbi


cadian

Manual in limba romana. Care meniu se foloseste cand masori ? Topography ? Pasii de trasare a unei linii, cum se traseaza cu coordonate. Sa imi explici putin functiile uzuale. Am incercat sa citesc pe un perete cu laserul dar nu imi arata distanta .  Sa imi mai spui ceva sfaturi sa o inteleg mai usor. Multumesc

piciorlung_cristi

am manual pentru sokkia set 630R. Crezi ca te ajuta?

cadian

Poate exporta dxf aceasta statie ? Nu a lucrat nimeni cu acest model ? Care sunt pasii exacti pentru a putea face o masuratoare. Nu am avut cand sa o incerc si nu imi permit sa masor 1 zi si sa constat ca nu a inregistrat nimic. Nu raman dator. Va multumesc

cadian

Nimeni ? Ce soft de descarcare date trebuie folosit ?


cadian

Cum pot afla diferenta de nivel intre doua puncte fara sa staionez unul din ele cu statia totala sokkia . Cand foloseam recelta aveam un program special pentru asta. Imi spunea distanta intre doua puncte si diferenta de nivel, fara sa staionez pe unul din ele. Nivelment mai exact. Stateam cu statia intre ele , si facem o citire pe un punct dupa pe al 2 lea punct. la sokkia nu am mai gasit asta.

deelan

functia INVERSE din meniul COGO.Este una din variante, dar si la functia SET OUT LINE, trasare cu linie de baza iti afiseaza diferenta de nivel, daca setezi dupa citirea primului punct optiunea orizontala. aparatul va functiona ca o nivela obisnuita, calculeaza diferenata de nivel fata de planul orizontal definit, pentru fiecare punct masurat.

functiile de mai sus apar la sokkia powerset, vezi putin si manualul de utilizare in engleza, am si pe ungureste daca te ajuta.

Mit

Cu Sokkia nu am lucrat dar daca nu ai aceasta optiune, ma gandesc ca in meniul de gestionare a punctelor poti vedea cota fiecaruia (determinata prin nivelment trigonometric), faci diferenta si ai dh.
La Leica mea am posibilitatea sa aleg intre mai multe meniuri de afisare a masuratorii si pot avea afisat de ex. dh. :hi:

deelan

da. poti sa te uiti la cordonatele punctelor dupa ce acestea au fost citite, conditia este doar ca statia din care ai ridicat sa aiba coordonate si sa fie orientata. Dar dupa cum am spus la modele powerset x030, exista o gramada de functii utile.

doru_net

Functia MLM iti arata distanta si diferenta de nivel intre doua puncte la statiile Sokkia.

cadian