PENTAX - major problem

Creat de lexndru, Aug 11, 2008, 06:42 PM

« precedentul - următorul »

lexndru

doresc sa achizitionez un Pentax 325 NX sau W825.
pareri si opinii despre Pentax, daca aveti sa impartasiti,
v-as ramane recunoscator.
multam !

John Doe

Afisajul nu arata tot ce vreau eu ( coordonate, unghiuri, distante reduse) ; nu-ti face compensarea in statie la retrointersectie ; nu are un trigger usor de folosit, trebuie sa apesi tot mereu pe F2 deci iti scoti capul din aparat....
In rest, e bun. Merge pe la vreo 5 km cu prisma mare.

lexndru

pai la modelele de mai sus
am vazut ca-ti arata pe pagina unghiurile,distanta inclinata si distanta redusa,
puteai sa-ti modifici marimea caracterelor, bineinteles, cand iti faceai scrisul mare, nu-ti mai incapeau toate pe o singura pagina.
la W825 are sitemul ala UINDAUZ CE.
cred ca poti sa-ti pui si messengerul pe el.

ma intereseaza si fiabilitatea aparatului...
de exemplu se strica repede butoanele,
autofocusul consuma foarte repede bateria, chestii de genul asta.

oricum, multam de raspuns.

bogdyman79

Eu am lucrat acum vre-o 2 ani cu 326 RX, bunicel .... greoi de manevrat datele, avea o problema care ma dispera si anume ... sistemul de atasare a bateriei care uneori daca o atingeam se inchidea aparatul si trebuia sa reintroduc pct. statie, orientare, etc.....

Confirm spusele lui John Doe adaugand ca mi-am batut capul cateva zile ca sa lucrez cu statia.
Softul de trasare e bun...isi face traba bine.

Nu mai stiu exact care era programelul folosit pt. ridicari. acolo era intr-una din pagini si o scurtatura spre softul de trasare "Stake out"-parca, intotdeauna imi inchidea aparatul cand incercam sa trec la trasare direct din prg. de ridicare. mergea numai daca ieseam din toate programele si o luam de la capat cu trasarea.
In rest ... ok. trebuie doar sa ai rabdare.

De W825 nu siu nimic.
succes

Modificat de bogdyman79 (13-08-2008 17:10:11)

John Doe

Da, ai reusit sa faci ce nu s-au gandit fabricantii: sa-l dai peste cap. STAKEOUT este una, iar SURVEYING e alta. Prima e pt trasari, a doua pt ridicari (masuratori). Si ori masori, ori trasezi. Eventual, foloseste combinat modurile A si B.
Vorbesc aici de PENTAX R322NX.
Da, autofocusul mananca bateria. Sistemul de prindere al bateriei ma dispera si pe mine.
Repet: la acest tip de aparat, la masuratori, display-ul nu-mi arata tot ce as vrea eu, adica: X, Y, Z ale punctului radiat, Hz, Hv si distanta redusa. Nu ca n-ar avea loc pe ecran, dar stim toti ca orice soft are parti bune si parti... mai putin bune. Sper ca generatiile viitoare de PENTAX vor fi mai bune.

Toate cele bune,

cioro

Folosesc un PENTAX R-322NX de vreo 2 ani, ce pot sa spun:
Pro
- excelent pentru trasari, nu imi lipseste nimic inclusiv display-ul e suficient de mare sa vezi toate datele care te intereseaza.
- masoara excelent (sub o sec in mod coarse + conditii normale), printre frunze (nici  nu vad prisma prin aparat), la distante f mari (2.8 km cu o singura prisma), in modul fara prisma masoara excelent (330m un indicator de circulatie), toate functiile de care ai avea vreodata nevoie in teren (inclusiv compensare la retrointersectie si pe drumuiri), sistem de autofocus f util in teren
- face corectii atmosferice automate in functie de temp si presiune pe care le masoara singur, lucru f util in santier
- optica buna insa sub leica sau zeiss
- pret rezonabil comparativ cu concurenta
- dealear in Ro foarte serios

Contra
- navigatie greoaie, la partea de masurare  se butoneaza cam mult in cazul in care trebuie sa schimbi coduri/inaltimi
- Bug-uri cam multe in softul care e instalat pe statie Power Topo Lite, si anume la editarea datelor polare (de genul ca daca  vrei sa modificii inaltimea jalonului sau altceva iti suprascrie unghiurile cu cele din momentul respectiv, NU VREI!!), are momente cand desi masoara distanta o salveaza cu 0m!!!, uneori se blocheaza stupid cu niste erori de soft de ex: memory full!! cand nu e cazul dupa care tre sa icepi un job nou, e limitat la 2000 de puncte pe job cu toate ca memoria e de 10 000
- probleme la aparat destul de rare totusi sunt unele care mai apar,b de genu EDM EROR se da restart, TOO STRONG SUNLIGHT tot restart, si inca una care nu mi-o amintesc la care tre sa scoti bateria cu totul.
- sistem primitv de prindere a bateriei
- nu stie sa calculeze coordonate din masuratori polare decat daca lucrezi in modul traverse

In concluzie e destul de bun si mult peste aparate similare de la alte firme care sunt mult mai cunoscute. L-as recomanda pentru trasari ca aici merg cam toate functiile si are tot ce ii trebuie, nu e prea eficient la ridicari pentru ca pierzi cam mult timp cu butonarea (ex:daca vrei sa schimbi numarul punctului trebuie sa intri desi nu vrei si pe la inaltimea prismei si pe la cod).

Modificat de cioro (14-08-2008 13:54:50)

lexndru

va multumesc foarte mult,
m-am decis
singura care poate sa faca ce vreau e sokkia 530RK3

va multumesc inca odata

Kaleh

De ce nu te gindesti la o statie Leica? Scapi de toate problemele...

John Doe

De acord cu cioro ref. la PENTAX R322NX. Ar mai fi ceva:
- suruburile pt. avans fin nu sunt fara sfarsit (ca la Leica), si m-am trezit de multe ori vizand la 1m de prisma si filetul se terminase;
- la radierea punctelor, trebuie sa-mi tin ambele maini in dreapta ; pe urma, dupa ce am vizat prisma, trebuie sa-mi scot ochii din luneta sa vad care e F2 si daca n-am blocat suficient miscarile aparatului, se mai si deplaseaza de pe viza;
- bateria poate avea probleme si la sistemul de prindere si la cel de contact. Daca pui mana pe ea se misca; nu mi-a cazut niciodata, dar tot timpul am tendinta sa ma uit sa vad daca o mai am.

Daca judecam dupa raportul pret/calitate, e avantajos ; daca judecam strict dupa calitate, nu este.