Video-conferinta cu directorul ANCPI

Creat de nicu1000, Feb 14, 2013, 09:29 PM

« precedentul - următorul »

cindy

la video-conferinta de miercuri participa reprezentanti ai autorizatilor din  toate judetele, deci putem merge si personal sa ne spunem punctul de vedere dar cred ca nu are sens sa discutam despre <cai verzi pe pereti>. corect despre licitatii stim cu totii si este corect sa discutam doar ca nu cred ca este potrivit miercuri, in ceea ce priveste accesul la date cred si eu ca este o prioritate cred ca ar trebui sa avem si drepturi egale cu notari si problema comunicarii intre noi ma preocupa (autorizat+autorizat,  autorizat+ oficiu) acces la adresele interne trimise oficilor teritoriale
si eu consider ca trebuie sa trebuie sa ne purtam in conformitate cu mileniul nostru insa suntem pregatiti pentru asta?
atat de o parte cat si de cealalta sistemul are bube fiind format de inspectori sau autorizati care nu mai pot tine pasul cu vremurile si pe de alta parte sunt generatiile noi care sunt asa cum sunt facute la norma fara nici o vina, rezultat al unui alt sistem .........

deci capul sus si spor la lucru

topograful linistit

Daca aveau respect fata de plebe, cereau propuneri, sugestii, pareri prin oficiile teritoriale.
Asa, nu se doreste decat a bifa o conferinta ca si o simpla activitate, iar pe deasupra facuta putin pe sestache.
O aseman cu videoconferintele pt. codul galben de ninsori. :D

Modificat de topograful linistit (16-02-2013 13:27:32)

djxhouse

am venit cu niste idei, dar se pare ca degeaba

bradu13

#18
Citat din: djxhouseam venit cu niste idei, dar se pare ca degeaba

am vazut propunerile si intreb daca datele de la ancpi ocpi sunt gratis si lucrarea e gratis? nu cred.
intr-adevar ocpi este la mana autorizatiilor pt ca nu se accepta ideea ca ocpi sa efectueze lucrari (macar cadastru general si proiectele statului). daca tara e prapadita si nu e in stare sa plateasca 6000 7000 de oameni pt lucrari de cadastru si conversii ce sa facem? defilam cu sistemul de 2 bani de acum. curtea de conturi a verificat cnadnr si una din concluzii era ca s-au platit mult mai multi bani de catre cnadnr pt utilaje inchiriate decat daca lucra cu utilaje proprii. asa este si in cadastru mai bine platim la cornel cornel, bloom, geodis, tot felul de firme de aici si de aiurea bani grei pt niste lucrari indoielnice decat sa realizam un lucru serios. dar una e sa convertesti un cf cu un angajat care doar un salar si alta sa-l faca star storage la 10euro.

nicu1000

Multumesc pentru pareri.
Sunt cateva idei de retinut.
Probabil ca dir ANCPI nu va tine cont de multe dintre propunerile care se vor face, dar "copilul care nu plange nu primeste mancare". Macar sa ne agitam, atunci cand ni se ofera posibilitatea, apoi vom vedea ce va iesi.
Pe de alta parte constat cat de dezbinati suntem. Poate ca cei 100-200 de cetateni care au vizualizat acest topic nu sunt reprezentativi pentru cei 9000 de autorizati, dar vad ca multi nu au idee ce inseamna o intalnire de genul asta. Trebuie sa  incercam sa realizam un dialog intre cele doua parti: ANPCI/OCPI si autorizati si un dialog construtiv si nu sa aruncam cu acuzatii (care nu au nici o valoare la nivelul acesta).

bad wolf

#20
Citat din: nicu1000Multumesc pentru pareri.
Sunt cateva idei de retinut.
Probabil ca dir ANCPI nu va tine cont de multe dintre propunerile care se vor face, dar "copilul care nu plange nu primeste mancare". Macar sa ne agitam, atunci cand ni se ofera posibilitatea, apoi vom vedea ce va iesi.
Pe de alta parte constat cat de dezbinati suntem. Poate ca cei 100-200 de cetateni care au vizualizat acest topic nu sunt reprezentativi pentru cei 9000 de autorizati, dar vad ca multi nu au idee ce inseamna o intalnire de genul asta. Trebuie sa  incercam sa realizam un dialog intre cele doua parti: ANPCI/OCPI si autorizati si un dialog construtiv si nu sa aruncam cu acuzatii (care nu au nici o valoare la nivelul acesta).


Te asigur ca ANCPI nu vatine cont de nimic din ce se va spune.
Face aceasta teleconferinta ca sa maibifeze o actiune  publica pe bani europeni(pentru unii).
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

Am prins la un oficiu o sedinta dintr-asta video. Ca nu-i poti spune conferinta. Pana si un webinar e mai interactiv.
Exista un program bine stabilit cu cine va prelua cuvantul si ce probleme se vor discuta. Daca s-ar acorda 15 minute pentru fiecare oficiu teritorial si tinand cont ca o zi lucratoare are 8 ore am avea o video-sedinta dintr-asta de cel putin 2 zile (fara raspunsuri din partea directorului ANCPI).
La muncă! nu la întins mâna.

overlinex

Ideile lui djxhouse sunt ok.
Ce as mai adauga este ca Oficiile nu prea au o baza de date cu reteaua de sprijin..te duci la ei si spun sa mergi la cineva care are GPS sa-ti de-a niste puncte.
Oricum nu cred ca se va face nimic din ceea ce dorim noi.
 :D

c_pascu

Sa i se sugereze sa isi faca cont pe forum. Cu siguranta va afla care sunt problemele.

adrianc

#24
Citat din: c_pascuSa i se sugereze sa isi faca cont pe forum. Cu siguranta va afla care sunt problemele.
Subscriu.
Eventual sa fie un utilizator activ.
La muncă! nu la întins mâna.

mario2009

#25
Citat din: Mit@nicu 1000,
Din modul tau de a vedea problemele, cred ca nu ma-nsel, dar esti de cealalta parte a baricadei.
Mai era putin si ne luai de urechi ca nu am raspuns cum ai vrea tu.
Nu cumva esti un "sondor" de opinie de la ANCPI? Cum de ti-ai dat seama ca nu putem face cadastru general? Da exemple concrete-cum ceri tu.
Atunci spune onoratei conduceri ca totu-i roz si pupa-i din partea noastra.  :dinti:

in c.. (spatele casei)

Ursu nu a fost in stare sa rezolve o situatie concreta, nici macar nu s-a straduit sa dea un raspuns, cu toate ca a fost notificat personal. Eu cred ca este pierdere de timp. Cainii latra, ursu merge... Omul vrea sa intre in istorie ca persoana care a realizat cadastrul general, dar emite ordine aiurea. Va crea incurcaturi si mai mari decat cele existente.  :rotfl:  :rotfl:

Modificat de mario2009 (19-02-2013 16:29:45)

nicu1000


                  Referitor la videoconferinta cu dir.gen.:
S-au pus si problemele ridicate mai sus. Raspunsuri:
- cererile de informatii se vor depune electronic (pe mail) si vom primi raspuns tot pe mail
- documentatiile inca nu pot fi depuse electronic, unul din motive: un document care iese din spatiul virtual nu mai este original. Ca urmare s-a pus problema imputernicii pfa (semnatura electonica etc.) ca dupa imprimarea unui astfel de document sa fie stampilat si autentificat de pfa. Dar asta presupune mai multe etape si nu se stie daca suntem pregatiti.
- se va analiza posibilitatea de a ne permite accesul la CF electronice
- toate ordinele, deciziile ANCPI se vor transmite pe mail catre toti autorizatii
- referitor la expertize a propus ca acestia sa formeze un grup reprezentativ cu care sa discute problemele expertilor judiciari si apoi sa incerce sa modifice fie protocolul cu Min. Justitiei fie e-terra fie generare cp
- a incercat sa ne traga de limba cu cee a ce nu merge la fiecare oficiu si care din angajatii ocpi nu respecta legislatia in vigoare. Niciun autorizat nu a avut "curajul" sa zica exact cine, ce si cum. Probabil ca dupa 4-5 astfel de vidoeconferinte vor aparea si "curajosii"
- referitor la nerespectarea ordinelor ni s-a sugerat sa-i transmitem direct (fax. mai, posta) numerele de inregistrare ale documentatiilor unde se incalca legi sau ordine
- unele din probleme cica le-ar rezolva cu noul regulement (repozitionari fara acordul proprietarului) care ar intra in vigoare in 2 saptamani. In acest regulament nu mai exista referat de completare. La acest regulament inca se mai pot face propuneri (nu stiu unde)
- se vor modifica taxele (prin ordinul dir. gen.) si termenele de solutionare
- cam saptamana viitoare se va vota legea geodezului. Asta presupune ca autorizarea persoanelor fizice va reveni viitorului Colegiu al geodezilor (cica asa se numeste)
- nu am stat pana la sfarsit (cam pe la ora 19.00 era la judetul Sibiu), probabil ca s-a terminat la ora 22.00. Nu pot sa va spun daca a mentionat la sfarsit mailuri, faxuri sau telefoane la care pot fi contactati directorii ANCPI
- referitor la reteaua de sprijin: cumparati-va receptoare GPS si utilizati ROMPOS. Nu se poate altceva deocamdata.
- au fost multe discutii pe Cartea Funciara veche la care fie nu am inteles fie nu m-au interesat discutiile
- va fi o astfel de videoconferinta in feicare luna. Se vor deplasa directorii ANCPI in fiecare judet pentru a discuta cu noi.
Concluzii: la prima vedere se vrea o deschidere mai mare catre noi. Sa vedem faptele mai departe. Va fi o astfel de videoconferinta in fiecare luna.

Poate au mai fost si altele dar momentat asta mi-a venit sa scriu.

Modificat de nicu1000 (21-02-2013 10:32:49)



               

djxhouse


                  in sfarsit niste vesti bune.
de cand astept cu repozitionarea fara acordul proprietarului

si parca vad ca inteleg ca noi ducem munca grea, si facem sa mearga treburile cat de cat...

ar fi bine si consultarea bazei de date cu planurile parcelare daca este sau nu.. iar daca, cumparam conturul

la fel si accesul la Titluri de proprietare pe DDAPT  cu utilizatori pentru topografi

 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

mario2009


                  
djxhouse a scris:

in sfarsit niste vesti bune.
de cand astept cu repozitionarea fara acordul proprietarului

si parca vad ca inteleg ca noi ducem munca grea, si facem sa mearga treburile cat de cat...

ar fi bine si consultarea bazei de date cu planurile parcelare daca este sau nu.. iar daca, cumparam conturul

la fel si accesul la Titluri de proprietare pe DDAPT  cu utilizatori pentru topografi

 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


O sa "repozitionati" parcelele intr-o tarla pana cand ultimul care va face intabularea in tarlaua in care sau facut "repozitionari" se va trezii  "repozitionat" pe luna cu parcela sa.
Intodeauna vor exista un nea Tofan sau nea Botea care sa abuzeze de acest ordin cu "repozitionarea"
 http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/nono.png">



               

nicu1000


                  Pe langa subiect pentru "nepriceputii" ca mario2009:
repozitionarea se poate face doar intr-o tarla in care exista plan parcelar. In acea tarla s-a stabit clar cine si cat teren are, se dau numere cadastrale la toate imobilele. Urmeaza sa fie aduse pe locul lor, din plan, si cadastrele avizate gresit. Nu exista riscul ca ultimul din tarla sau ultumul care isi face cadastru sa nu mai aiba loc inr-un astfel de plan parcelar.

Referitor la videoconferinta:

Am fost impresionat ca dir.gen a raspuns la toate intrebarile.

Am fost neplacut impresionat cat de nepregatiti profesional suntem: s-au pus intrebari de 2 lei, s-au repetat de 4 ori unele probleme de catre unii autorizati (desi s-a vazut ca timpul nu ajungea). Dupa cateva intrebari prostesti chiar a intrebat dir.gen. pe ceilalti directori daca autorizatii citesc regulamentele si legile in vigoare. De exemplu de abia la Brasov s-a pus problema inregistrarii si eliberarii electronice a documentatiei cadastrale (s-au luat judetele in ordine alfabetica). Cei din Calarasi spuneau de OCPI Ialomita ca nu ii lasa sa puna pe PAD constructiile fara acte. Cand s-a ajuns la cei din Ialomita, au fost intrebati de dir.gen. daca este adevarat ca nu pun pe pad constructiile fara acte si raspunsul a fost ca le pun. A mai spus un autorizat ca a auzit el ca deformatiile in judetul lui (nu mai stiu care) sunt foarte mari cand se masoara cu ROMPOS si ar vrea o proiectie locala in acel judet. Buzaul a ridicat problema ca lor li se cere un aviz pentru planul de incadrare in tarla. Dir. gen. le-a spus sa-i comunice cum arata acel aviz ca nu a auzit de asa ceva. Mai tarziu au revenit cei de la Buzau si au spus ca au gresit: era vorba de cererea de informatii. Asadar multe "probleme" fara cap si fara coada.

Modificat de nicu1000 (21-02-2013 23:57:16)