Neclaritati

Creat de feldgrau, Ian 26, 2013, 03:59 PM

« precedentul - următorul »

John Doe


                  In ordinul 634 scrie cum se procedeaza daca se constata suprapuneri, nu si cât de mari sa fie ele. Adica se dezmembreaza si se intabuleaza numai partea fara suprapunere, sau se intabuleaza tot cu mentiunea ca se suprapune, sau ce alte dracii mai scrie acolo. Poate inspectorul a vrut sa spuna ca se suprapune, dar e rezolvabila... stiu eu?


               

severcoman


                  
topo0805 a scris:

Sa înțeleg ca inspectorul avizari a făcut mentiunea total eronat? De aeceasta fraza depinde soluționarea procesului.


in cuprinsul mentiunii, inspectorul trebuia sa precizeze Ordinul 1882 in loc de 634; in  cazul expertizelor, receptia se finalizeaza prin intocmirea procesului verbal *(de admitere sau respingere a PAD) in care se mentioneaza amplasamentul si vecinatatile imobilului, existenta eventualelor suprapuneri, prin mentionarea acestora pe planul de amplasament si delimitare a imobilului.

ulterior, dupa ramanerea definitiva a s.c., suprapunerea va fi rezolvabila asa cum spune @John Doe.
(> pronuntarea sentintei nu poate sa depinda de o fraza!
>> in cazul expertizelor explicati in raport ce sunt suprapunerile, judecatorii folosesc termenul "suprapunere" si cu alt inteles- dubla reconstituire de ex.!- fara vreo legatura cu O.634...  )



               

bad wolf


                  
severcoman a scris:


topo0805 a scris:

Sa înțeleg ca inspectorul avizari a făcut mentiunea total eronat? De aeceasta fraza depinde soluționarea procesului.


in cuprinsul mentiunii, inspectorul trebuia sa precizeze Ordinul 1882 in loc de 634; in  cazul expertizelor, receptia se finalizeaza prin intocmirea procesului verbal *(de admitere sau respingere a PAD) in care se mentioneaza amplasamentul si vecinatatile imobilului, existenta eventualelor suprapuneri, prin mentionarea acestora pe planul de amplasament si delimitare a imobilului.

ulterior, dupa ramanerea definitiva a s.c., suprapunerea va fi rezolvabila asa cum spune @John Doe.
(> pronuntarea sentintei nu poate sa depinda de o fraza!
>> in cazul expertizelor explicati in raport ce sunt suprapunerile, judecatorii folosesc termenul "suprapunere" si cu alt inteles- dubla reconstituire de ex.!- fara vreo legatura cu O.634...  )


Nu poti explica judecatorilor ce inseamna suprpunerile in aceptiunea ANCPI -in expertiza- pentru ca nu ai de unde s stii de spurapunere pana nu ai avizul de la ocpi. Solicitarea de avizare se poate face doar  o data cu numirea si stabilirea obiectivelor. Dupa depunerea raporului nu se mai poate solicita avizarea expertizei(nu a raportului) de catre ocpi.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman


                  
bad wolf a scris:

...Nu poti explica judecatorilor ce inseamna suprpunerile in aceptiunea ANCPI -in expertiza-...
Dupa depunerea raporului nu se mai poate solicita avizarea expertizei (nu a raportului) de catre ocpi.


expertul "simte" suprapunerile si (preventiv!) va aduce lamuriri ; cereti unor avocati, juristi sau pers. din orice alte specializari (care nu lau legatura cu ocpi, imobile) sa va explice inteleg prin "suprapunere virtuala".
@bad Wolf > da, ar trebui sa nu se mai poata cere avizarea dupa depunere, si totusi o vor  face pana nu va fi prevazut expres acest lucru !



               

bad wolf


                  Exista. Voi cauta prevederea legala.

_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

ronia


                  Eu am terminat anul trecut facultatea si am facut o perioada de 7 luni voluntariat la o firma, chiar in Cluj. Astept de vreo cateva saptamani sa imi spuna cei din conducerea firmei daca continuam colaborarea dar remunerata, sau ne oprim. MI sp-a propus sa colaborez cu ei ca si angajat legal, cu drepturi si obligatii, insa mi-au spus ca va dura ceva pentru ca o astfel de decizie este vitala pentru mersul firmei si atunci mi s-a zis ca decizia poate dura si 4 luni, intr-adevar, cu mari sanse de reusita, dar exista si un procent de dubii si stres ca poate se razgandesc. Nu-mi place sa ma culc pe o ureche deci ma gandesc la ambele variante... Imi doresc sa raman in Cj, nu vreau sa ma intorc acasa pentru ca vin dintr-un oras mic cu putine posibilitati de dezvoltare in mai mu,te sensuri... Cred ca totul tine de munca ta asidua si implicara maxima si ca voluntar, iar poi de noroc si de firma, exclusiv.


               

Anton Pann


                  BAD Wolf -- Aici ai gasit in 634
Art. 27. - (1) Dacă două sau mai multe planuri de amplasament şi delimitare ale imobilelor recepţionate sau pentru care se solicită recepţia sunt reprezentate pe planul cadastral de carte funciară în format digital, cu suprapunere totală sau parţială a suprafeţelor imobilelor, se va proceda după cum urmează:
a) în situaţia în care este necesar pentru lămurirea situaţiei, inspectorul poate convoca persoanele autorizate care au executat documentaţiile, pentru verificarea la teren a situaţiei şi stabilirea tipului de suprapunere, reală sau virtuală. În acest sens, suprapunerea virtuală, existentă în baza de date grafică a oficiului teritorial, este o suprapunere generată de erori de măsurare şi prelucrare a datelor, iar suprapunerea reală este suprapunerea efectivă în teren datorată existenţei mai multor acte juridice diferite pentru acelaşi amplasament, identificării diferite a limitei comune sau lipsei materializării limitei la momentul identificării, fapt ce conduce la nesemnarea procesului-verbal;



               

feldgrau


                  
ronia a scris:

Eu am terminat anul trecut facultatea si am facut o perioada de 7 luni voluntariat la o firma, chiar in Cluj. Astept de vreo cateva saptamani sa imi spuna cei din conducerea firmei daca continuam colaborarea dar remunerata, sau ne oprim. MI sp-a propus sa colaborez cu ei ca si angajat legal, cu drepturi si obligatii, insa mi-au spus ca va dura ceva pentru ca o astfel de decizie este vitala pentru mersul firmei si atunci mi s-a zis ca decizia poate dura si 4 luni, intr-adevar, cu mari sanse de reusita, dar exista si un procent de dubii si stres ca poate se razgandesc. Nu-mi place sa ma culc pe o ureche deci ma gandesc la ambele variante... Imi doresc sa raman in Cj, nu vreau sa ma intorc acasa pentru ca vin dintr-un oras mic cu putine posibilitati de dezvoltare in mai mu,te sensuri... Cred ca totul tine de munca ta asidua si implicara maxima si ca voluntar, iar poi de noroc si de firma, exclusiv.


Cred ca normal ar fi ca firmele de profil sa aiba nevoie de personal calificat in domeniu si astfel sa angajeze chiar si personal debutant pe are apoi sa-l formeze pe parcurs.
In cazul situatiei expuse de tine as vrea sa te intreb sub ce forma se deruleaza asemenea colaborare de voluntariat,daca exista o forma legala,daca se semneaza un contract si pe ce perioada,si mai ales daca firma suporta contributiile la sistemul de pensii si sanatate pe aceasta perioada,sau nu are nici o obligatie ???