ajutor trasare cu recelta 15

Creat de cadian, Noi 19, 2012, 07:16 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Cine ma poate ajuta cu pasii exacti de trasare cu aceasta statie. Am un plan dwg al unui pod proiectat care urmeaza sa fie construit. Am dat doua puncte cu gps-ul in apropierea podului, de pe un punct vreau sa trasez iar pe al 2 lea punct vreau sa ma orientez. Nu am mai trasat cu aceasta statie. Vreau sa fac in urmatorul fel: deschid planul in mapsys/autocad, import punctele date cu gps-ul si din mapsys iau directia si distanta, pe care apoi o sa o trasez in teren. Nu stiu daca statia are program de trasare special . Ma gandeam sa folosesc meniul de masurare, sa blochez pe directia din mapsys , iar distanta prin tatonare. Metoda e satisfacatoare pentru cadastru, dar ma gandesc ca  pentru constructii nu e suficient. Astept niste pareri. Maine as vrea sa trasez. Multumesc

Mit

Pentru trasarea podurilor se face o RETEA de trasare, pe ambele maluri.
Daca malurile nu au stabilitatea necesara sau sunt inundabile sunt necesare mai multe elemente de reper (in niciun caz, doua puncte nu sunt de ajuns) . Se poate folosi si metoda intersectiei unghiulare inainte. Baza de trasare are lungimea in functie de latimea cursului de apa etc. Cauta o carte de topografie inginereasca unde sunt descrise mai multe variante de trasare. Spor.

cadian

E un pod mic. Nu cred ca are mai mult de 3 m inaltime , iar latimea maxima a "raului" e cam tot de 3 m. Nu e nimic spectaculos, care sa ceara precizie ridicata. Oricum multumesc pentru raspuns.

mono70

#3
Citat din: cadianE un pod mic. Nu cred ca are mai mult de 3 m inaltime , iar latimea maxima a "raului" e cam tot de 3 m. Nu e nimic spectaculos, care sa ceara precizie ridicata. Oricum multumesc pentru raspuns.



cadian joi a fost bagarea in seama, mai bine scoate tu ruleta si trage o linie pe o directie ochiometrica (metoda seriilor ochiometrice complete)

bad wolf

#4
Citat din: mono70
Citat din: cadianE un pod mic. Nu cred ca are mai mult de 3 m inaltime , iar latimea maxima a "raului" e cam tot de 3 m. Nu e nimic spectaculos, care sa ceara precizie ridicata. Oricum multumesc pentru raspuns.



cadian joi a fost bagarea in seama, mai bine scoate tu ruleta si trage o linie pe o directie ochiometrica (metoda seriilor ochiometrice complete)

Cu ce eroare crezi ca poti trasa un asemenea pod(podet) daca ai pichetul axului si proiectul de executie, folosind doar o ruleta si pentru cote doar un furtun de nivel?
Sper sa gasesc cararea corecta !

cristea

Numai oameni precisi pe acest site.............

gude2008

#6
Citat din: cristeaNumai oameni precisi pe acest site.............


....e un forum!

spune niste ideei de precizie mai buna....