De prin Timis

Creat de raoul, Sep 02, 2012, 06:19 PM

« precedentul - următorul »

raoul

Ce diferente exista intre un plan topografic si unul cadastral ?
Poate posta cineva o poza cu un plan topografic de localitate spre exemplificare ?
In privinta planurilor de CF si cadastrale sunt lamurit pot face diferenta insa mai am nelamurirea cu cel topografic.
Povestea este mai lunga am depus cererea la ANCPI la Bucuresti si functionara mi-a spus ca se va uita in arhiva dar chipurile ea asa stie ca sunt planuri topografice.
Cererea am depuso sa achizitionez in format scanat cele necesare.
Inca sunt in asteptarea raspunsului.

Modificat de raoul (02-10-2012 21:39:30)

bogdy

#16
stanga plan cadastral
dreapta plan topografic


planul topo contine reprezentarea in plan a reliefului. (sper sa nu grasesc in exprimare)


581/307px 29.1KB

Modificat de bogdy (02-10-2012 22:05:14)

bad wolf

Amandoua sunt planuri cadastrale.
pentru a fi plan topografi ar trebui sa mai aiba si alte detalii.
Ex. CUrbe de nivel .
Sper sa gasesc cararea corecta !

bogdy

Sper ca vezi bine sau poate mai iti tre o pereche de ochelari ! punct

John Doe

Exista mai multe pareri referitoare la definitiile acestor tipuri de planuri, dar in general vorbind fiecare dintre ele serveste scopului pentru care a fost intocmit si contine elementele specifice necesare.
Mai multe detalii se gasesc in Normele de introducere a cadastrului general.

dora3mira

Diferenta dintre planul cadastral si cel topografic se face prin analizarea detaliilor din planurile respective , asa cum ti-a raspuns si Bad Wolf.
Pe un plan topografic vei gasi nu doar curbe de nivel ci si trasee electrice de inalta tensiune
Pe un plan cadastral vei vedea doar limite ale proprietatilor - mai mult sau mai putin corecte - in functie de calitatea de prelucrare si vizibilitate , cu sau fara identificarea denumirilor de cvartale , tarlale si parcele , eventual denumire strazi, localitati, ape.
In general planul cadastral te ajuta sa poti face o identificare rapida de "adresa ".
Planul topografic aduce o bogatie de date mai mare din punct de vedere al reliefului, a diferentelor inaltimilor locurilor de interes, al gradului de acoperire cu utilitati etc.

bad wolf

#21
Citat din: bogdySper ca vezi bine sau poate mai iti tre o pereche de ochelari ! punct

Repet !
Ambele planuri sunt , doar , cadastrale .

Referirea la cum vad eu este o mare nesimtire !
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#22
Citat din: bad wolf
Citat din: bogdySper ca vezi bine sau poate mai iti tre o pereche de ochelari ! punct

Repet !
Ambele planuri sunt , doar , cadastrale .
Sinca ceva: Palnurile castrale sunt tot planuri topgrafice !

Referirea la cum vad eu este o mare nesimtire !
Sper sa gasesc cararea corecta !

bogdy

aaa

Modificat de bogdy (04-10-2012 16:02:00)

raoul

In ,,regat''la BCPI se elibereaza planuri cadastrale sau si acolo trebuie mers la OCPI ?