Sugestie pentru topicul Vanzari

Creat de oak, Iul 17, 2012, 11:06 PM

« precedentul - următorul »

oak

o sugestie pentru moderatorii acestui forum ar fi ca la sectiunea vanzari cei ce posteaza o vanzare sa puna si pretul in mod obligatoriu pentru acel echipament.
Nu vad nici o strategie de marketing in a nu pune pretul si a ma forta sa sun doar de dragul de a afla un pret. Doar daca cel ce este sunat nu e satul de cat ii suna telefonul toata ziua de la clienti si mai vrea o belea pe cap. Personal mai activez pe un un alt forum (auto) unde este obligatoriu la sectiunea vanzari sa pui pret si poze ale masinii care o scoti la vanzare.

John Doe

Si mie imi displac unele strategii de marketing, ma fac sa ma simt ca la piata intre precupete care spera ca nu stiu ce vreau sa cumpar. Poate ar fi o idee buna sa se introduca obligativitatea mentionarii pretului, dar cine iti va garanta ca acela va fi si pretul real? Multe vanzari se finalizeaza tot "la ochi", mai ales cele SH. In plus, daca ne apucam sa stergem la posturi in care nu se mentioneaza explicit si pretul solicitat, unii useri vor fi nemultumiti si desi nu ne luptam pentru audienta, e bine daca suntem cat mai multi - cu bune cu rele, asa cum suntem.
Cred ca moda aceasta cu pretul in suspans se poate stopa tot de catre noi, cumparatorii, fara a institui reguli poate prea dure pe forum - cine e nemultumit sa nu sune vânzatorul.
Pe de alta parte, forumurile auto au pagini construite anume pentru vânzari-cumparari, si au motivele lor sa faca asa, dar piata auto e una iar piata de echipamente topo e cam altceva.
In ultima instanta, decizia îi apartine administratorului forumului dar pana atunci, sa vedem si alte pareri.

oak

In mare parte de acord cu tine. Indiferent ca se vinde o masina sau un aviona sau o statie totala tot o vinzare este. Stabilirea pretului la fata locului este valabila si la masini. 
P.S. Uite exemplu de la vanzare pusa de "atmanenjoy" in seara asta la intrebarea mea despre ce inseamna pretul m-a cam luat la misto. Daca asta se cheama marketing atunci nu stiu ce mai caut pe acilea.