Calcule drumuire in TopoSys

Creat de sasuandrei, Iul 01, 2012, 12:44 AM

« precedentul - următorul »

sasuandrei

Buna seara

Revin cu o intrebare, o problema pe care nu stiu sa o rezolv. Si ma tot chinui sa gasesc solutia. Daca am facut o drumuire, sa zice de 4 puncte, ST1 -->ST4, dintre care am coordonatele la ST1 si ST3, cum pot sa fac TopoSys-ul sa imi vada drumuire de la ST1>ST2>ST3>ST4? In momentul cand toposys te intreaba, care e primul punct, si care e ultimul punct, din pacate, ultimul punct nu il pot selecta.
Sau se poate sa introduc coordonatele locale din statie... si apoi sa fac toposys-ul sa imi calculeze in Stereo ??

Multumesc mult, weekend placut la toata lumea

bad wolf

#1
Citat din: sasuandreiBuna seara

Revin cu o intrebare, o problema pe care nu stiu sa o rezolv. Si ma tot chinui sa gasesc solutia. Daca am facut o drumuire, sa zice de 4 puncte, ST1 -->ST4, dintre care am coordonatele la ST1 si ST3, cum pot sa fac TopoSys-ul sa imi vada drumuire de la ST1>ST2>ST3>ST4? In momentul cand toposys te intreaba, care e primul punct, si care e ultimul punct, din pacate, ultimul punct nu il pot selecta.
Sau se poate sa introduc coordonatele locale din statie... si apoi sa fac toposys-ul sa imi calculeze in Stereo ??

Multumesc mult, weekend placut la toata lumea

Poate ne spui si noua cum ai facut drumuirea:-care este primul punct de statie, pe care te ai orientt , care este punctul de coordonate cunoscute pe care ai stationat , in final, daca ai facut inchiderea pe un alt puct cunoscut, sau doar ai facut o drumuire "in vant".
Sper sa gasesc cararea corecta !

sasuandrei

Dau exemplu 2 cazuri:
Primul caz: Drumuire pe punct inchis, punct de plecare ST1, orientat pe ST4(punct vechi). Punctele de coordonate cunoscute sunt: ST4 si ST2.  Viza inapoi, viza inainte. Problema este ca: TopoSys ma intreaba: "Prima Statie" si "Ultima statie" in meniul de calcul a drumuirii. Prima statie fiind ST1, neavand coordonate la ea, nu pot sa o selectez din fereastra grafica a TopoSys-ului, astfel ca Toposys-ul nu este capabil sa vada Drumuire de la ST1 la ST4.


Iar al doilea caza l-am gresit eu, si nu stiu daca TopoSys poate sa calculeze drumuire fara sa te orientezi pe un punct cunoscut. Eu m-am orientat pe un punct nou. Am pus statia intr-un punct vechi si m-am orientat intr-un punct nou(Adica din ST1 in ST2). Iar din ST2 am vizat spre ST3 de coordonate cunoscute. cum e in imaginea atasata. Dar aici nu stiu daca am facut bine.


Multumesc.


581/199px 9.4KB

bad wolf

#3
Citat din: sasuandreiDau exemplu 2 cazuri:
Primul caz: Drumuire pe punct inchis, punct de plecare ST1, orientat pe ST4(punct vechi). Punctele de coordonate cunoscute sunt: ST4 si ST2.  Viza inapoi, viza inainte. Problema este ca: TopoSys ma intreaba: "Prima Statie" si "Ultima statie" in meniul de calcul a drumuirii. Prima statie fiind ST1, neavand coordonate la ea, nu pot sa o selectez din fereastra grafica a TopoSys-ului, astfel ca Toposys-ul nu este capabil sa vada Drumuire de la ST1 la ST4.


Iar al doilea caza l-am gresit eu, si nu stiu daca TopoSys poate sa calculeze drumuire fara sa te orientezi pe un punct cunoscut. Eu m-am orientat pe un punct nou. Am pus statia intr-un punct vechi si m-am orientat intr-un punct nou(Adica din ST1 in ST2). Iar din ST2 am vizat spre ST3 de coordonate cunoscute. cum e in imaginea atasata. Dar aici nu stiu daca am facut bine.


Multumesc.

Dar unde ai invatat tu ca poti face poligonatie(drumuire) cu prima statie pe un punct de coordonate necuonoscute si cu viza  pe un singur punct de coordonate cunoscute ?
Poate ne-o explici , matematic, si noua. Gresala tare nu are legatura cu niciun soft ci cu faptul ca nu ai invata cum se fac drumuirile.
Mai invata !
Sper sa gasesc cararea corecta !

sasuandrei

Pai in primul caz am zis ca m-am orientat pe ST4 punct vechi si apoi pe ST2 punct vechi.

sasuandrei

In al doilea caz recunosc ca am gresit.. In fine.. Ideea nu tine de matematica pe care trebuie sa o explic dvs. Problema tine de TopoSys, ca te intreaba prima statie si ultima statie a drumuirii. Aici nu stiu ce sa fac. 

Schme pe care am atasat-o. Eu stau in ST1, vizez la 2 puncte vechi, ST2 si ST4. Din ST2 mai vizez la un punct vechi care nu apare in schita. Eh.. cand import masuratoarea in toposys, eu bag in fereastra "PUNCTE" coordonatele la punctele ST4, ST2. Dar cand ii dau sa-mi calculeze drumuirea, TopoSys ma pune sa aleg in fereastra grafica prima statie si ultima statie a drumuirii. Dar in fereastra grafica nu imi apar decat coordonatele la ST2 (care e a doua statie) si ST4 ( care e ultima statie). Automat, daca voi selecta a doua statie si ultima statie, toposys omite un punct al drumuirii.

Multumesc


581/261px 9.6KB

AlexGIS

În cazul unei drumuiri sprijinite la capete, când calculezi în toposys, poţi folosi metoda "drumuire". Doar atunci poţi indica punctul de plecare şi cel pe care te-ai închis. Utilizând opţiunea asta, toposys radiază şi compensează automat.
În cazul unei drumuiri închise, foloseşti radiere manuală şi apoi compensezi.
În cazul drumuirii în vânt, faci la fel, manual.

Modificat de AlexGIS (01-07-2012 12:35:34)

bad wolf

#7
Citat din: sasuandreiIn al doilea caz recunosc ca am gresit.. In fine.. Ideea nu tine de matematica pe care trebuie sa o explic dvs. Problema tine de TopoSys, ca te intreaba prima statie si ultima statie a drumuirii. Aici nu stiu ce sa fac. 

Schme pe care am atasat-o. Eu stau in ST1, vizez la 2 puncte vechi, ST2 si ST4. Din ST2 mai vizez la un punct vechi care nu apare in schita. Eh.. cand import masuratoarea in toposys, eu bag in fereastra "PUNCTE" coordonatele la punctele ST4, ST2. Dar cand ii dau sa-mi calculeze drumuirea, TopoSys ma pune sa aleg in fereastra grafica prima statie si ultima statie a drumuirii. Dar in fereastra grafica nu imi apar decat coordonatele la ST2 (care e a doua statie) si ST4 ( care e ultima statie). Automat, daca voi selecta a doua statie si ultima statie, toposys omite un punct al drumuirii.

Multumesc

Tu stai in S1 , punct de coordonate necunoscute ! Asa e?
Pai asta nu este drumuire sprijinita !
Ste o masuratoare cu " stsie libera"(prefer sa o numesc in lb. romana) , ori asa se calculeaza altfel decat poligonatiile sprijinite.
Si nu ti-am cerut sa ne explici , noua celor de pe forum, matematic cum sa rezolva ceea ce tu ai numit drumuire sprijinita, pentru ca m-ar fi interesat cata matematica stii tu ci pentru ca am observat ca , tu, nu stii notiuni elemetare de topografie.

Modificat de bad wolf (01-07-2012 15:45:10)
Sper sa gasesc cararea corecta !

sasuandrei

Nu va suparati dar nu este o drumuire sprijinita. Din notiunile mele de topografie o drumuire sprijinita pe capete inseamna sa plec dintr-un punct A vizand spre 2 puncte cunoscute, sa ma opresc in punctul N vizand spre alte 2 puncte cunoscute. In exemplul meu este o drumuire inchisa pe punctul de plecare.

Drumuire inchisa pe punctul de plecare: http://www.scribd.com/doc/36923063/10/Metoda-drumuirii-inchis%C4%83-pe-punctul-de-plecare-drumuirea-in" target="_blank">http://www.scribd.com/doc/36923063/10/M ... umuirea-in (primul rezultat google )

Si drumuire sprijinta la capete: http://www.scritube.com/stiinta/arhitectura-constructii/Drumuirea-planimetrica102714517.php" target="_blank">http://www.scritube.com/stiinta/arhitec ... 714517.php

Eu nu am folosit notiunea de drumuire sprijinita. Nu mai acuzat ca nu stiu notiuni elementare de topografie din moment ce eu nu imi amintesc sa fi folosit notiunea de "drumuire sprijinta pe capete" in exemplele date de mine mai sus.

Si conform schitei pe care am desenat-o, v-ati fi dat seama ca e drumuire inchisa.

Intrebarea era simpla, nu necesita aducere de acuzatii jignitoare ca nu cunosc topografie pentru ca nu am facut o facultate de 4 ani si un master de 1.5 ani degeaba. Mi-am dat silinta sa invat macar notiuni elementare de topografie.

Si repet, intrebarea era simpla, un element din toposys pe care eu nu il cunosc.

Alex, multumesc de raspuns.

Intrebarea e: Cum pot sa ii spun lui TopoSys ultima statie pe care am stat la o drumuire inchisa? Acest lucru se face din fereastra grafica a toposys-ului, cand el intreaba: "PRIMA STATIE?" dar cum nu am coordonate la prima statie, cum pot sa selectez acea statie din fereastra grafica, deoarece ea nu apare acolo? In schimb, ultima statie o pot selecta, deoarece ii cunosc coordonatele, apare in fereastra grafica.
Daca selectez prima statie (adica ST2, punt vechi, cunoscand coordonatele punctului) si selectez ultima statie(adica ST4, punt vechi) TOPOSYS nu IMI vede drumuirea incepand la ST1, ci mi-o vede incepand de la ST2 spre ST4.

bad wolf

#9
Citat din: sasuandreiNu va suparati dar nu este o drumuire sprijinita. Din notiunile mele de topografie o drumuire sprijinita pe capete inseamna sa plec dintr-un punct A vizand spre 2 puncte cunoscute, sa ma opresc in punctul N vizand spre alte 2 puncte cunoscute. In exemplul meu este o drumuire inchisa pe punctul de plecare.

Drumuire inchisa pe punctul de plecare: http://www.scribd.com/doc/36923063/10/Metoda-drumuirii-inchis%C4%83-pe-punctul-de-plecare-drumuirea-in (primul rezultat google )

Si drumuire sprijinta la capete: http://www.scritube.com/stiinta/arhitectura-constructii/Drumuirea-planimetrica102714517.php

Eu nu am folosit notiunea de drumuire sprijinita. Nu mai acuzat ca nu stiu notiuni elementare de topografie din moment ce eu nu imi amintesc sa fi folosit notiunea de "drumuire sprijinta pe capete" in exemplele date de mine mai sus.

Si conform schitei pe care am desenat-o, v-ati fi dat seama ca e drumuire inchisa.

Intrebarea era simpla, nu necesita aducere de acuzatii jignitoare ca nu cunosc topografie pentru ca nu am facut o facultate de 4 ani si un master de 1.5 ani degeaba. Mi-am dat silinta sa invat macar notiuni elementare de topografie.

Si repet, intrebarea era simpla, un element din toposys pe care eu nu il cunosc.

Alex, multumesc de raspuns.

Intrebarea e: Cum pot sa ii spun lui TopoSys ultima statie pe care am stat la o drumuire inchisa? Acest lucru se face din fereastra grafica a toposys-ului, cand el intreaba: "PRIMA STATIE?" dar cum nu am coordonate la prima statie, cum pot sa selectez acea statie din fereastra grafica, deoarece ea nu apare acolo? In schimb, ultima statie o pot selecta, deoarece ii cunosc coordonatele, apare in fereastra grafica.
Daca selectez prima statie (adica ST2, punt vechi, cunoscand coordonatele punctului) si selectez ultima statie(adica ST4, punt vechi) TOPOSYS nu IMI vede drumuirea incepand la ST1, ci mi-o vede incepand de la ST2 spre ST4.

Ce ai facut tu nu e drumuire . Orice drumuire se face cu prima statie pe un punct cunopscut  ....si nu mai intru in detalii.
Alex ti-a spu acelasi , doar ca ascapat faptul catu nu ai inteles principiile unei drumuiri
, si sa stii ca am destui " ucenici cu studiile tale care stiu la lel de mult ca si tine.
Toposys nu poate sa te ajute daca nu lucrezi corect.
Sper sa gasesc cararea corecta !

sasuandrei

Pai si daca sunt in mijlocul unui camp unde coordonatele cunscute sunt la 3KM, nu pot sa vizez pe cele 2 puncte sa determini acel punct?
Adica.. am o orientare, am 2 directii, am 2 distante, nu pot sa fac drumuire din cauza ca nu pot determina punctul de plecare?

Recunosc ca nu am lucrat pe teren. Dar.. intrebarea tot ramane in picioare. UItati exemplu: Stau pe un punct cunosct, vizez la alt punct cunoscut dar care nu are treaba cu drumuirea mea.  Ultimul punct nu are coordonate cunoscute. Cum pot sa il aleg in fereastra grafica, cand toposys il cere? Cred ca acum am respectat toate conditiile drumuirii (PS: penultimul punct e de coordonate cunoscute). Si totusi.. cum il aleg?

AlexGIS

#11
@bad wolf, eu nu sunt aşa bad :D

Citat din: sasuandreiIntrebarea e: Cum pot sa ii spun lui TopoSys ultima statie pe care am stat la o drumuire inchisa? Acest lucru se face din fereastra grafica a toposys-ului, cand el intreaba: "PRIMA STATIE?" dar cum nu am coordonate la prima statie, cum pot sa selectez acea statie din fereastra grafica, deoarece ea nu apare acolo? In schimb, ultima statie o pot selecta, deoarece ii cunosc coordonatele, apare in fereastra grafica.
Daca selectez prima statie (adica ST2, punt vechi, cunoscand coordonatele punctului) si selectez ultima statie(adica ST4, punt vechi) TOPOSYS nu IMI vede drumuirea incepand la ST1, ci mi-o vede incepand de la ST2 spre ST4.

În primul rând, încearcă să înţelegi că opţiunea "drumuire" din toposys poate fi utilizată doar când ai drumuire sprijinită la capete. Atunci dă rezultate bune şi te scuteşte de lucru manual.

În rest, îţi recomand să calculezi manual.

Nu ştiu cum ai conceput lucrarea în toposys, dar ca idee, pentru început va trebui să introduci în pct globale cele două puncte de coordonate cunoscute. Aşa este cel mai corect. În fereastra grafică vor apărea cele două puncte, dacă spui că ai două cunoscute pe care ai staţionat.

Dacă drumuirea este sprijinită la capete, poţi utiliza opţiunea "drumuire" şi poţi indica în fereastra grafică pct de pe care ai plecat şi cel pe care ai închis. Dacă din pct pe care ai închis, ai mai continuat cu drumuire în vânt, atunci acea drumuire trebuie calculată separat.

Dacă ai circuit închis, nu prea merge cu opţiunea "drumuire". Faci calcul manual. Radiezi staţiile mai întâi, apoi compensezi, actualizezi şi radiezi punctele de detaliu la final. Mai mult de atât nu am ce să îţi zic.

Pune drumuirea pe share şi îţi fac un video.

bad wolf

#12
Citat din: AlexGIS@bad wolf, eu nu sunt aşa bad :D

Citat din: sasuandreiIntrebarea e: Cum pot sa ii spun lui TopoSys ultima statie pe care am stat la o drumuire inchisa? Acest lucru se face din fereastra grafica a toposys-ului, cand el intreaba: "PRIMA STATIE?" dar cum nu am coordonate la prima statie, cum pot sa selectez acea statie din fereastra grafica, deoarece ea nu apare acolo? In schimb, ultima statie o pot selecta, deoarece ii cunosc coordonatele, apare in fereastra grafica.
Daca selectez prima statie (adica ST2, punt vechi, cunoscand coordonatele punctului) si selectez ultima statie(adica ST4, punt vechi) TOPOSYS nu IMI vede drumuirea incepand la ST1, ci mi-o vede incepand de la ST2 spre ST4.

În primul rând, încearcă să înţelegi că opţiunea "drumuire" din toposys poate fi utilizată doar când ai drumuire sprijinită la capete. Atunci dă rezultate bune şi te scuteşte de lucru manual.

În rest, îţi recomand să calculezi manual.

Nu ştiu cum ai conceput lucrarea în toposys, dar ca idee, pentru început va trebui să introduci în pct globale cele două puncte de coordonate cunoscute. Aşa este cel mai corect. În fereastra grafică vor apărea cele două puncte, dacă spui că ai două cunoscute pe care ai staţionat.

Dacă drumuirea este sprijinită la capete, poţi utiliza opţiunea "drumuire" şi poţi indica în fereastra grafică pct de pe care ai plecat şi cel pe care ai închis. Dacă din pct pe care ai închis, ai mai continuat cu drumuire în vânt, atunci acea drumuire trebuie calculată separat.

Dacă ai circuit închis, nu prea merge cu opţiunea "drumuire". Faci calcul manual. Radiezi staţiile mai întâi, apoi compensezi, actualizezi şi radiezi punctele de detaliu la final. Mai mult de atât nu am ce să îţi zic.

Pune drumuirea pe share şi îţi fac un video.

Alex nu sunt rau, dar citeste cu atentie ce scrie. Spune ca ainceput drumuirea de pe un punct de coordonate necunoscute si a viza un punct , sau doua de coordonate cunoscute, restul nu mai conteaza, pentru ca ce a facut el nu este drumuire . se poate rezolva dar , asa cum ai spus si tu, cu minicalculatorul , dar si aici trebuie sa stii unele principii obligatorii. oare el le stie?
Si ca sa arat ca sunt impartial , recunosc ca am si eu un baiat (copilul meu) absolvent al unei asfel de facultati de tip nou, care habar nu are de principiile drumuiilor.Nu mai vorbesc de alte elemente de topografie, iar acum ma chinuiesc sa-l aduc cat de cat pe linia de plutire....

Modificat de bad wolf (01-07-2012 21:24:26)
Sper sa gasesc cararea corecta !

sasuandrei

http://www.ct.upt.ro/users/SorinHerban/Compensare.pdf" target="_blank">http://www.ct.upt.ro/users/SorinHerban/Compensare.pdf Figura 2.16 pagina 27, Figura 2.17 pagina 28 pentru domnul Bad Wolf. Eu vorbesc din ce imi amintesc din schemele drumuirii predate la facultate. Nu e vorba ca e facultatea proasta.. Nu facem practica multa.. asta asa e. Din scheme si figuri e logic sa nu ai cunostinte pe teren. Sa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa o fac pe desteptul. Doar ca in creierul meu se bat unele chestii cap in cap. Eu imi amintesc de o schema a drumuirii: de pe un punct necunoscut s-a vizat la 2 cunoscute si apoi... s-a continuat drumuirea. Si da.. se numea drumuire. Si de asta mi se pare ilogic ce spuneati dvs.

Oricum, raspunsul lui Alex m-a ajutat foarte mult. Am reusit. Nu stiam partea cu radierea manuala. Acuma TopoSys imi vede drumuirea. Nu stiam ca toposys vede doar drumuirea sprijinita la capete... Credeam ca e all inclusive pt topografi.
Multumesc foarte mult Alex. M-ai luminat.. si am mai invatat un lucru.

AlexGIS

#14
Citat din: sasuandreiOricum, raspunsul lui Alex m-a ajutat foarte mult. Am reusit. Nu stiam partea cu radierea manuala. Acuma TopoSys imi vede drumuirea. Nu stiam ca toposys vede doar drumuirea sprijinita la capete... Credeam ca e all inclusive pt topografi.
Multumesc foarte mult Alex. M-ai luminat.. si am mai invatat un lucru.

Da, dar aici trebuie să ai grijă. Pui staţiile şi celelalte puncte de coordonate cunoscute pe un singur cod, să spunem că le pui pe codul 1 şi trebuie să te asiguri că pe acel cod nu mai ai şi alte puncte. Înainte de radiere, închizi celelelalte coduri. Radiezi punctele ce alcătuiesc drumuirea iar dacă ai o staţie în vânt, după radiere o ştergi din punctele calculate, în meniul "Puncte". Compensezi apoi drumuirea şi actualizezi datele măsurate cu cele compensate, dar laşi bifată actualizarea doar pentru coordonate, nu şi pentru măsurători. Adică să nu îţi modifice şi datele măsurate ci doar coordonatele punctelor rezultate. Apoi deschizi restul codurilor şi radiezi din nou, de data asta având codurile deschise şi pt pct de detaliu, vei vedea în fereastră punctele de detaliu şi staţia în vânt. Nu ştiu dacă înţelegi care e logica, dar ideal este să faci aşa pentru un calcul cât mai corect.

Modificat de AlexGIS (01-07-2012 22:21:55)