Anunturi ROMPOS

Creat de advex, Iun 21, 2012, 12:56 AM

« precedentul - următorul »

ancka

merge de ieri chiar.

moholea

Sunt din Cluj si mie nu imi merge. pe situl rompos la "real time availability" ecranul e negru. Mi se conecteaza cam 20 sec dupa care se deconecteaza. Trebuie facute setari noi dupa mega revizia asta? Celor care va merge ati schimbat ceva?
Frustrant...

ancka

fara nici o setare in plus a functionat in zona mehedinti.

Mit

Idem ca la Moholea (Cluj) si la Timisoara, dar numai cu VRS se deconecteaza dupa 37s. Am sunat la RomPos dar n-a raspuns nimeni. Dar cu single st. merge OK.

alexb

la Baia Mare a functionat azi fara probleme, nu am modificat nimic la setari.

aditza26

Ieri am facut un test sa vad daca se conecteaza si a mers.
Astazi am facut masuratori in zona Buzaului (Tisau) si in Bucuresti, in ambele cazuri am folosit DIST MIN 3.1 GG (statia din Buzau respectiv Bucuresti) si a functionat fara probleme.

In Bucuresti am folosit si VRS, chiar si statia din Ploiesti (pentru unele teste).

In toate cazurile s-a conectat foarte repede la ROMPOS si nu am stat mai mult de 20-30 de secunde sa am solutie fixata.

Folosesc un aparat de la Sokkia, GSR2700ISX.

moholea

Mit, scrie te rog cativa pasi babesti cu setezi single site. Ms

Mit

Merge si cu VRS, in conditile in care trimiti pozitia roverului prin NMEA la interval de sub 30 sec.
Noul softwer care gestioneaza reteaua este setat astfel. Daca timp de 30 sec nu iti transmiti pozitia prin NMEA, te "debranseaza" (deconecteaza) automat.
Nu stiu ce sistem GPS folosesti, dar in principiu, trebuie sa cauti in lista de statii permanente pe cea mai apropiata, de ex. cea din CLUJ si sa setezi in receptor parametrii de comunicare (COM, bitrate, format RTCM, etc.) :hi:

moholea

Exact acum am vorbit la ancpi, si mi-au spus acelasi lucru. Tipul care a raspuns la tel, parea foarte amabil si s-a oferit sa scoata de pe userul meu aceasta setare de 30 sec ca sa imi mearga.
Sper sa fie ok

moholea


alex paun


                  despre ce setare este vorba? moholea, ai vb cu cei de la rompos si te-au ajutat cu setarea asta? la mine merge foarte prost(zona vaslui) si nu cred ca e de la aparat(leica seria 1200).cel putin ultimile 2 saptamani m-au terminat.


               

moholea


                  Daca iti merge, inseamna ca nu e din setari. La mine nu mergea deloc. Daca merge dar prost o fi de la semnal. Uita-te pe http://gnss.rompos.ro/spiderweb/frmIndex.aspx" target="_blank">http://gnss.rompos.ro/spiderweb/frmIndex.aspx la Ionosphere RTK, de ex acum la Vaslui e mult cu rosu


               

raulsima


                  am aceasi problema cu vrs-ul.. se conecteaza greu si nu sta mai mult de 1 min conectat si are fluctuatii mari la precizie.cand e 5 cm cand e 1.5 cm in camp deschis si semnal f bun.
ce setare trebuie sa fac in cont?
multumesc



               

moholea


                  Setarea de care vorbeam eu e "de la ei" nu poti sa o faci tu. Au setat obligatoriu ca si gps-ul tau sa-si comunice pozitia odata la 20 sec cred. Daca iti sta conectat 1 min inseamna ca n-o fi de la aia.


               

Mit


                  Ce sa mai vorbim de setarea lu' ma-sa.
Uite harta acum, dupa "marea resoftare": 16 statii de referinta NU FUNCTIONEAZA. Nu mai vorbesc ca si ionosfera e nebuna.
ANCPI, daca ne auzi: INDESESTE RETEAUA GEODEZICA (borne, buloane, semnale, etc.) atat in intra cat si extravilan. Nu subcontracta lucrarile, executa-le TU, garanteaza precizia. Asta-i menirea ta, nu sa stai in birou si sa pui piedici la lucrari pt. suprapunere virtuala de 19 cm si ca ai pe server o lucrare facuta din birou cu care "nu te lipesti".
Parca era mai bine pe vremea lui Boc. http://www.3xforum.ro/img/smilies/nebun.png">