Coduri in Toposys

Creat de sasuandrei, Iun 05, 2012, 01:34 AM

« precedentul - următorul »

sasuandrei

Buna seara

Intrebare, de ce nu pot sa import codurile in TopoSys. Ma refer la faptul ca am codurile text, nu cifre. Exemplu: "CANAL". Daca modific codurile in cifre, totul e superb. Daca modific in format text, totul e nasol.

Multumesc

romeo_zsurzs

Salut, incearca sa importi codurile ca si denumire. In fisier sa ai la ultima coloana codurile, cand importi selectezi din partea stanga din fereastra de import DENUMIRE, astfel iti va importa codurile ca si "denumiri", important e ca le vei putea si exporta dupa ce ai prelucrat. :hi:

Marian

Nu stiu ce Toposys ai tu, dar la un moment dat o varianta sub Windows de Toposys nu putea lucra cu coduri.(inca mai traia dl Marton) Mai tirziu am inteles ca s-a rezolvat problema. Poate fi asta o explicatie.

romeo_zsurzs

Da e drept, am toposys 7.0, poate de aceea imi apare sa pot selecta din lista denumirea :nebun:

sasuandrei

Din pacate nu am "denumire" in lista din stanga... Doar "COD". E ciudat... Cred ca e problema data de dl. Marian.
Am TopoSYs 4.2.
Have a nice weekend.

oak

toposys 4.2 nu primeste decat cod cifra. o solutie ar fi sa iti faci o lista de coduri in care sa le numerotezi de 1-n (de exemplu 1-statie, 2-punct detaliu, 3-drum, etc.), lista pe care sa o folosesti tot timpul (lucrand cu aceeasi lista le inveti in timp). lucrand cu coduri cifra in statie iti va fi usor sa le importi in toposys fara a mai face conversie. in softul cu care faci partea grafica (topolt, autocad civil3d, land development, mapsys, etc) iti faci aceeasi lista (description key se cheama de obicei parca) in care ii spui ca codul 1 e punct de statie si sa iti converteasca codul cifra in cod text, sa il puna pe layer-ul x, sa iti puna in desen block-ul y. eu asa am facut pentru topolt si autocad land development.

Marian

Revin, cu speranta ca nu plictisesc pe cineva: Eu am o TC805(1999). Am posibilitatea sa-i incarc o lista de coduri. Am incarcat in statie formatul SDRMAP pe care il recunoaste TOPOSYS-ul. Dupa descarcarea fisierului de masuratori in laptop, il import in Toposys, fac calculele necesare si export coordonatele din Toposys cu coduri cu tot(cod text). Le raportez ci TopoLT si fiecare punct are codul pe care l-am inregistrat in Leica. Nimic mai simplu!!!

oak


sasuandrei

Eh.. trist ...
Ma gandeam sa-mi fac coduri... 1-drum, 2-bicicleta.. etc Dar prefer sa am txt codul. Dupa calculele in toposys, folosesc un vlookup in excel pentru fiecare punct.. imbinand carnetul de teren cu fisierul rezultat din toposys...

Multumesc mult de ajutor/raspunsuri.

Marian