Evolutie forum

Creat de AlexGIS, Feb 07, 2012, 07:32 PM

« precedentul - următorul »

AlexGIS

Cred că forumul ar trebui să evolueze într-un geoportal, pe domeniu propriu .ro, nu pe 3xforum.ro.
Un domeniu separat ar însemna mai multă flexibilitate, un forum pe o platformă mai bună, o arhivă cu seturi de date etc.
Dacă tot se discută despre asociaţii, pentru început cred că cea mai bună dovadă de comuniune ar fi crearea unui loc virtual mult mai bine structurat şi dezvoltat.
Bineînţeles că forumul prezent poate migra pe platforma nouă, fără să se piardă conţinut.
Un singur om nu poate dezvolta un asemnea site, mai ales unul care lucrează 8-10 ore pe zi, dar mai mulţi o pot face.
Păreri?

Modificat de AlexGIS (07-02-2012 17:34:27)

John Doe

Buna ideea, parca si eu simt ca se poate mai bine. Nu stiu insa cum, iar cu timpul liber (adica alocabil si pentru altceva) stau cam ca toata lumea...
La capitolul "pareri" sunt, de obicei, ceva mai dur decât ceilalti. Adica imi plac mai mult padurile fara uscaturi.

kod

Multi useri or sa dispara, oricum ca idee ar fi ceva, spre ex. informatiile sunt atat de numeroase si imprastiate pe forum incat si mie mi greu sa gasesc chiar postari de-ale mele mai vechi. Daca intru 1 - 2 ori / saptamana deja imi ia vreo ora/2 sa rasfoiesc numai subiectele noi.
Deci o directie ar fi, restructurarea informatiilor pt. a fi cat mai accesibile si usor de gasit.

AlexGIS

#3
Citat din: kodMulti useri or sa dispara, oricum ca idee ar fi ceva, spre ex. informatiile sunt atat de numeroase si imprastiate pe forum incat si mie mi greu sa gasesc chiar postari de-ale mele mai vechi. Daca intru 1 - 2 ori / saptamana deja imi ia vreo ora/2 sa rasfoiesc numai subiectele noi.
Deci o directie ar fi, restructurarea informatiilor pt. a fi cat mai accesibile si usor de gasit.
Nu e vb doar de forum. Sau de useri. Userii au treabă cu forumul, în timp ce autorii agreaţi postează tutoriale/articole, structurează şi updatează legislaţia, adaugă date vectoriale, informaţii cu privire la reţele, la ROMPOS etc. Toate astea se pot aduna într-un singur loc, fără a aduce vreun prejudiciu cuiva (mă refer la drepturi de autor). Tot acolo se poate crea o secţiune cu instituţii de învăţământ în domeniu şi programa actuală, sau cu modele de documentaţii, sau cu exemple de extrase (cum arată un extras de carte funciară, ce conţine). Există persoane care habar nu au cum arată un extras, sau care sunt documentele necesare pentru dezlipire, de exemplu. Mă gândeam la ceva în genul geo-spaţial.org, dar axat pe topografie-cadastru.
Totodată, se poate crea un glosar de termeni, într-o altă secţiune. În cele din urmă, se poate pune la punct un geoportal cu toate punctele cunoscute din România, pentru început. La care se pot adăuga imagini raster pe parcurs, de la planuri topo scara 1:5000 până la planuri cadastrale scara 1:2880.
Aşa ceva nu se poate face în scurt timp, sau cu participarea unei singure persoane.
Forumul ar reprezenta doar o mică parte din portal.
Cam ăsta este planul gândit de mine de prin 2008. Dar eu nu pot singur şi chiar dacă m-aş apuca, n-aş avea timp să adaug conţinut în ritm constant.