Cum e la BCPI-ul din zona voastra

Creat de alt_user, Noi 14, 2011, 08:08 PM

« precedentul - următorul »

vali_costea

Bucuresti-user si pasword,faci de acasa , depui pe internet, se scoate o prima pagina cu un cod de bare,mergi la oficiu, zilnic intre 9.30-14.30, 2 persoane la depuneri,scaneaza, verifica sa corespunda actele depuse cu ce i in fisierul cp, scoate proforma ,apoi la casierie si gata.Zilnic ,intre 8.30-9.30 poti merge la inspectori.Singura
Ilfov-dupa noul rgi merge un pic mai repede, mergi cu dosarul si cd, 2 persoane la depuneriverifica documentatia, iti scoate proforma,mergi la casierie, platesti,scoate chitanta, o anexezi la dosar, complectezi nr. inregistrare, nr. chitanta si inspector si o lasi.Program zilnic 8.30-13.30. La inspectori dai un telefon si te poate primii daca e vreo problema si se poate rezolva.

Modificat de vali_costea (25-04-2012 21:32:14)

cip_mancip

iar la neamt, daca te suprapui cu 1cm!!!! sau nu te lipesti cu 1 cm!!!!!!!! cu unul din vecini care are deja cadastru intabulat, iti da completare si spune sa te lipesti de cadastru respectiv. :hi: ( ca-i drept, e prima lucrare depusa la OCPI neamt, sa zicem ca sunt venetic)  :)

Mit

Stiti ce nu exista pana acum?
Unu' mai shui, care sa-l dea in judecata pt. abuz in serviciu pe inspectorul ala.
REGULAMENTUL imi da voie la eroarea de identificare, pozitionare  si de masurare !!! 20-40 cm. in functie de situatie.
Fii tere-n gura si spune-i ca mergi la superiori. Daca nici asa, scrie la ANCPI. :hi:

adimar

Mai nou la Bucuresti nu mai poti sa iei legatura cu vreun inspector ca sa iti sustii lucrarea sau sa aflii cum ar fi bine sa faci decat cu o cerere si cu un nr de dosar altfel nu ai dreptul sa-l abordezi. La carte funciara la fel nu mai poti sa mergi la asistenti iar orice intrebare o pui la registrator de la ora 11-12 in fiecare zi. Nu mai ai cum sa aflii in ce etapa, la cine se afla dosarul tau. E strict secret. Raspunsul il primesti la termenul de 30 zile ( minim) ce contine referatul, ce e de completat, cand ai avea timp sa iti pregatesti completarea lucrarii pe fiecare etapa pana vine referatul sau incheierea de respingere. Lipsa comunicarii intre autorizati - cxadastru - carte funciara duce la atatea dosare respinse. Eu am unul acum in care am facut o completare (a trebuit sa deschid carte funciara colectiva ptr un imobil cu 5 proprietari ptr ca sa pot sa ii fac clientei mele un cadastru la o garsoniera, am avut referat ptr ca cei din imobil nu au vrut sa imi spuna supraf utila, cota indiviza si teren ca sa pot completa foaia de avere) completare care am facut-o in timp util dupa o audienta la cartea funciara, astept termenul de solutionare si surpriza apare incheiere de respingere cu motivele din referatul de completare ca si cum nu as fi facut completarea. Ma duc la inspectorul de cadastru care urla ca nu e treaba lui ci a cartii funciare, merg in audienta la cartea funciara care imi spune ca inspectorul de cadastru e de vina ca nu a vazut completarea si a cerut emiterea incheierii de respingere. Ma intorc la cadastru la inspector care imi zice ca nu s-a putut intelege cu cei de la carte sa deblocheze cartea ptr inscrierea terenului si astfel a trebuit sa respinga.Acxum tot autorizatul va trebui sa vada cum o rezolva ptr ca mi-a zis sa merg eu la carte sa discut despre deblocare. Si de acestea sunt in Bucuresti de cand cu E-terra o gramada. Constructii care migreaza dintr-o carte in alta si trebuie sa aflii tu din ce carte sunt ca sa poata sa ti le stearga , registratori care te intreaba ce e cu legea 58/1974 cu ce se ocupa . Situatia la noi e dezastruoasa. Eu acum ma pregatesc sa compun o petitie sa o trimit la OCPI si ANCPI. Va doresc stapanire de sine si nervi de otel.

Mit

... si mult distonocalm.  :hi:

PS. Uuuuurata tzara  :x

Marian

#20
Citat din: Mit... si mult distonocalm.  :hi:

PS. Uuuuurata tzara  :x
Cred ca de vina sint oamenii, nu tara! Tare as dori ca inspectorii si registratorii care fac chestii din astea sa vina in sistem privat sa vada si ei cum e! Stiu un caz-inspector- care ne sfatuia ca daca avem o borna si nu avem pe ce ne orienta, sa folosim Steaua Polara ca "nu da eroare decit vreo 20 minute"!!! Acum a trecut in sistem privat si se uita cam speriat in toate partile ca nu-l mai baga nimeni in seama! Pentru ca ne-a facut la multi zile fripte cu o satisfactie de om bolnav si acum culege roadele!.

dtoni

#21
Citat din: Marian
Citat din: Mit... si mult distonocalm.  :hi:

PS. Uuuuurata tzara  :x
Cred ca de vina sint oamenii, nu tara! Tare as dori ca inspectorii si registratorii care fac chestii din astea sa vina in sistem privat sa vada si ei cum e! Stiu un caz-inspector- care ne sfatuia ca daca avem o borna si nu avem pe ce ne orienta, sa folosim Steaua Polara ca "nu da eroare decit vreo 20 minute"!!! Acum a trecut in sistem privat si se uita cam speriat in toate partile ca nu-l mai baga nimeni in seama! Pentru ca ne-a facut la multi zile fripte cu o satisfactie de om bolnav si acum culege roadele!.
Sai dea Dumnezeu sanatate si multi multi ani pana la pensie acestui inspector. Si eu cunosc doi din acesta specie... amandoi si-au facut firme si dupa jumatate de an au clacat, unul munceste ca sofer la o fabrica de paine si altul este vanzator de telefoane mobile.

bradu13

va recomand cartea de analiza a ordinului 700 "cadastru si carte funciara intre lege si tocmeala" de Rákossy Botond József (toposervice sa m. ciuc) ed. alutus 2015 faci cu capu' in domeniu acesta si in plus ancpi si ocpi sunt ok  :zzz:  :zzz:  :zzz:  :rotfl:

John Doe

Nu, tara e frumoasa! pacat ca e locuita, si in plus are si cadastru...

Kaleh

#24
Citat din: bad wolf
Citat din: heruvimCONSTANTA = teribil
Nu stiu daca din pura incompetenta,nesimtire sau din nepasarea celor care conduc institutia, se intampla in felul urmator:
Fiecare inspector solicita alte elemente la dosar si aproape niciodata nu se intampla sa iti ceara doi la fel(ex. din propria experienta ,am avut 5 dosare identice ca forma si continut facute pentru o primarie 5 loturi de casa unul langa celalalt cu aceleasi elemente noi in dxf,acelasi carnet,memoriu,etc.... doua au trecut fara probleme,unul mi a mai cerut elemente noi desi in dxf erau trecute toat e 5 pe straturile corespunzatoare.La alt dosar m-a pus sa ii  schimb trei simboluri pe motiv ca ea nu stie ce sunt alea desi semnele erau in conformitate cu atlasul de semne conventionale topografice inca in vigoare iar semnele conventionale erau un semn pentru fantana un lampadar pitic si o rigola,eh cucoana vroia sa ii scriu acolo ca citez:" nu intelege prostu' ce e!!!"in fine si la ultimul imi cere idioata copie de pe puzul aprobat intrucat ea acolo pe ortofoto vede verde...de parca ar fi fumat ceva,ma intreb oare ce vroia sa vada pe un ortofoto cumva vre-un Mall din Roma cunoscut de mai toate damele de pe sus?Precizez ca documentatia era perfect legala din punct de vedere juridic cat si tehnic dovada suprema fiind cele doua deja avizate.
In al doilea rand inca suntem bolsevici si birocrati pana in maduva oaselor! Cum anume?
Pai e simplu domnilor si doamnelor nu poti sa te duci la toaleta pana nu depui o cerere SI NU ORICE FEL DE CERERE UNA T I P I Z A T A !!!
Stiti care e partea cea mai tare ??In fiecare semestru,adica odata la doua trei luni mai modifica,cate ceva din regulament ca nah! ce dracu'ca doar suntem in Romania!!!
Ce vroiam sa subliniez este ca la Constanta sunt foarte birocrati TOTI angajatii OCPI-ului,poate chestia asta este pentru ei un motiv in plus sa te intoarca din drum,sa te intarzie,finalmente sa te inlature de pe piata!!!pentru al siesi profit!!
In al treilea rand piedicile le intampini tocmai de la poarta adica in spate avem binecunoscutul tuciuriu mentionat de cineva de pe aici, nu am nimic cu persoana,sunt nou in bransa si nu il cunosc personal,abia daca am schimbat cateva cuvinte amicale cu el.e clar pila cuiva de sus,in fine asta e alta poveste,pe noi ne intereseaza ce se intampla in institutie.
Problema portarului nu este legata nici de culoarea pielii nici de afinitatile cu sus pusii in fond si la urma urmei nu e cine stie ce job pentru un om de mult iesit la pensie mai mult ca sigur,problema este ca in holul principal la aparatul de bilete de ordine dumnealui cam face jocurile murdare si noua clasei muncitoare nu ne convine!!!!!RUSINEEEE!!!!!
Scurt pe  doi ,omul nu permite accesul in institutie decat incepand cu ora 09:00 desi programul oficial al institutiei este incepand cu ora 08:00 pe timp de iarna e inuman sa stai pe trotuarul acela ridicol de mic din fata unei institutii care are niste implicatii ridicol de mare!!!totusi mare parte din cei care vin si depun lucrarile va platesc salariile prin banii care ii varsa la buget TVA si altele.Revenint la badigard omul ia bilete si le da favor contra unor ....hmm....favoruri bineinteles!
Dupa ce te prezinti parol la opt juma' dardai ca ultimul aurolac cu dosarul/dosarele( daca esti mai norocos)la subrat .In scurt timp mai apar si ceva fete de pe la notariate sau societati,ceva autorizati majoritatea fie mai tineri fie mai in varsta mai rar intre doua varste.Se face ora 9 intram cu gandul ca inauntru va fi mai cald,la naiba,iar au furat gazu' :razz: glumeam,inauntru e cald dar deja numaratoarea incepe de la 4 de ce???s-o fi stricat aparatul ne intrebam mirati,dupa cam inca o ora apare si doamna de la caserie,ca doar programul cu publicul incepe la 9 iar dumneaei la ora respectiva trebuie sa fie la trezorerie sa ridice deconturile si chitantierele pentru ziua in curs.Daca vrei sa vii si sa intri primul nu o sa poti daca ai de tarifat la dosar pentru ca nu are cine sa iti taie chitanta.Bataie de joc!!!lipsa de know how!!! ce naiba ca e o chestie atat de simpla!!!
In fine pe la si jumatate incepe sa anunte numerele de inregistrare in prima jumatate de ora individul de la calculator executa mici favoruri catre apropiati dar si superiori ierarhici/consilieri in speta.Favorurile se intretin pana la terminarea insurmotabilului program de 4.5 ore de bilete si aprox 5 ore de inregistrare legal afisate pe usa de la intrare.
Programul incepe de la ora 9 si se incheie la 13:30 cand avizierul nu mai elibereaza bonuri.De depus se pot depune pana la ora 14.o alta bataie de joc!!
Acestea sunt numai cateva dintre cele ce se intampla pe aici.La tulcea si mai si!!!Ca doar am lucrat si pe acolo!! :hi:
Parerile sunt personale si sunt traite de mine!!

Si eu am umblat prin multe oCPI-uri si iti dau dreptate, cam peste tot e la fel.
Ceva nu inteleg totusi. Care-i legtura cu bolsevismul???


Bolsevism este atunci cand komisarul (aici un inspector) scuipa in blidul tau, iar tu nu ai de ales, lingi blidul si ca sa arati ca esti super-satisfacut, lingi si lingura...

Problema cu topograful din Constanta este ca a incalcat teritoriul cuiva, fie sot, fie amic al inspectorului. Vorbesc din experienta!...

Kaleh


                  
Marian a scris:


Mit a scris:

... si mult distonocalm.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

PS. Uuuuurata tzara  http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png">

Cred ca de vina sint oamenii, nu tara! Tare as dori ca inspectorii si registratorii care fac chestii din astea sa vina in sistem privat sa vada si ei cum e! Stiu un caz-inspector- care ne sfatuia ca daca avem o borna si nu avem pe ce ne orienta, sa folosim Steaua Polara ca "nu da eroare decit vreo 20 minute"!!! Acum a trecut in sistem privat si se uita cam speriat in toate partile ca nu-l mai baga nimeni in seama! Pentru ca ne-a facut la multi zile fripte cu o satisfactie de om bolnav si acum culege roadele!.




De mult se stie ca tara e buna, bogata, frumoasa, PACAT CA E LOCUITA!