Cum e la BCPI-ul din zona voastra

Creat de alt_user, Noi 14, 2011, 08:08 PM

« precedentul - următorul »

alt_user

Ma intreb cum sunteti tratati de personalul OCPI/BCPI
....la noi e groaznic. Cand intru in BCPI parca as intra incaltat intr-o moschee, sau mai rau, in living la acea persoana care te intampina la ghiseu cu scarba. Ma simt neputincios si mahnit pt. ca nu pot face nimic, pana la urma tot la mana lor ajungi. Tot ce fac eu e pe banii mei, iar ei fac pe banii statului........

cristea

probabil ca intri nebarbierit si in salopete plin de scaieti
Incearca alta fatza. :hi:

PULEIMEN

Unele functioneaza cum sunt zilele de post, de doua ori pe saptamana. Altele duc lipsa de personal, multe dosare etc.... Nimic nou.

heruvim

CONSTANTA = teribil
Nu stiu daca din pura incompetenta,nesimtire sau din nepasarea celor care conduc institutia, se intampla in felul urmator:
Fiecare inspector solicita alte elemente la dosar si aproape niciodata nu se intampla sa iti ceara doi la fel(ex. din propria experienta ,am avut 5 dosare identice ca forma si continut facute pentru o primarie 5 loturi de casa unul langa celalalt cu aceleasi elemente noi in dxf,acelasi carnet,memoriu,etc.... doua au trecut fara probleme,unul mi a mai cerut elemente noi desi in dxf erau trecute toat e 5 pe straturile corespunzatoare.La alt dosar m-a pus sa ii  schimb trei simboluri pe motiv ca ea nu stie ce sunt alea desi semnele erau in conformitate cu atlasul de semne conventionale topografice inca in vigoare iar semnele conventionale erau un semn pentru fantana un lampadar pitic si o rigola,eh cucoana vroia sa ii scriu acolo ca citez:" nu intelege prostu' ce e!!!"in fine si la ultimul imi cere idioata copie de pe puzul aprobat intrucat ea acolo pe ortofoto vede verde...de parca ar fi fumat ceva,ma intreb oare ce vroia sa vada pe un ortofoto cumva vre-un Mall din Roma cunoscut de mai toate damele de pe sus?Precizez ca documentatia era perfect legala din punct de vedere juridic cat si tehnic dovada suprema fiind cele doua deja avizate.
In al doilea rand inca suntem bolsevici si birocrati pana in maduva oaselor! Cum anume?
Pai e simplu domnilor si doamnelor nu poti sa te duci la toaleta pana nu depui o cerere SI NU ORICE FEL DE CERERE UNA T I P I Z A T A !!!
Stiti care e partea cea mai tare ??In fiecare semestru,adica odata la doua trei luni mai modifica,cate ceva din regulament ca nah! ce dracu'ca doar suntem in Romania!!!
Ce vroiam sa subliniez este ca la Constanta sunt foarte birocrati TOTI angajatii OCPI-ului,poate chestia asta este pentru ei un motiv in plus sa te intoarca din drum,sa te intarzie,finalmente sa te inlature de pe piata!!!pentru al siesi profit!!
In al treilea rand piedicile le intampini tocmai de la poarta adica in spate avem binecunoscutul tuciuriu mentionat de cineva de pe aici, nu am nimic cu persoana,sunt nou in bransa si nu il cunosc personal,abia daca am schimbat cateva cuvinte amicale cu el.e clar pila cuiva de sus,in fine asta e alta poveste,pe noi ne intereseaza ce se intampla in institutie.
Problema portarului nu este legata nici de culoarea pielii nici de afinitatile cu sus pusii in fond si la urma urmei nu e cine stie ce job pentru un om de mult iesit la pensie mai mult ca sigur,problema este ca in holul principal la aparatul de bilete de ordine dumnealui cam face jocurile murdare si noua clasei muncitoare nu ne convine!!!!!RUSINEEEE!!!!!
Scurt pe  doi ,omul nu permite accesul in institutie decat incepand cu ora 09:00 desi programul oficial al institutiei este incepand cu ora 08:00 pe timp de iarna e inuman sa stai pe trotuarul acela ridicol de mic din fata unei institutii care are niste implicatii ridicol de mare!!!totusi mare parte din cei care vin si depun lucrarile va platesc salariile prin banii care ii varsa la buget TVA si altele.Revenint la badigard omul ia bilete si le da favor contra unor ....hmm....favoruri bineinteles!
Dupa ce te prezinti parol la opt juma' dardai ca ultimul aurolac cu dosarul/dosarele( daca esti mai norocos)la subrat .In scurt timp mai apar si ceva fete de pe la notariate sau societati,ceva autorizati majoritatea fie mai tineri fie mai in varsta mai rar intre doua varste.Se face ora 9 intram cu gandul ca inauntru va fi mai cald,la naiba,iar au furat gazu' :razz: glumeam,inauntru e cald dar deja numaratoarea incepe de la 4 de ce???s-o fi stricat aparatul ne intrebam mirati,dupa cam inca o ora apare si doamna de la caserie,ca doar programul cu publicul incepe la 9 iar dumneaei la ora respectiva trebuie sa fie la trezorerie sa ridice deconturile si chitantierele pentru ziua in curs.Daca vrei sa vii si sa intri primul nu o sa poti daca ai de tarifat la dosar pentru ca nu are cine sa iti taie chitanta.Bataie de joc!!!lipsa de know how!!! ce naiba ca e o chestie atat de simpla!!!
In fine pe la si jumatate incepe sa anunte numerele de inregistrare in prima jumatate de ora individul de la calculator executa mici favoruri catre apropiati dar si superiori ierarhici/consilieri in speta.Favorurile se intretin pana la terminarea insurmotabilului program de 4.5 ore de bilete si aprox 5 ore de inregistrare legal afisate pe usa de la intrare.
Programul incepe de la ora 9 si se incheie la 13:30 cand avizierul nu mai elibereaza bonuri.De depus se pot depune pana la ora 14.o alta bataie de joc!!
Acestea sunt numai cateva dintre cele ce se intampla pe aici.La tulcea si mai si!!!Ca doar am lucrat si pe acolo!! :hi:
Parerile sunt personale si sunt traite de mine!!

bad wolf

#4
Citat din: heruvimCONSTANTA = teribil
Nu stiu daca din pura incompetenta,nesimtire sau din nepasarea celor care conduc institutia, se intampla in felul urmator:
Fiecare inspector solicita alte elemente la dosar si aproape niciodata nu se intampla sa iti ceara doi la fel(ex. din propria experienta ,am avut 5 dosare identice ca forma si continut facute pentru o primarie 5 loturi de casa unul langa celalalt cu aceleasi elemente noi in dxf,acelasi carnet,memoriu,etc.... doua au trecut fara probleme,unul mi a mai cerut elemente noi desi in dxf erau trecute toat e 5 pe straturile corespunzatoare.La alt dosar m-a pus sa ii  schimb trei simboluri pe motiv ca ea nu stie ce sunt alea desi semnele erau in conformitate cu atlasul de semne conventionale topografice inca in vigoare iar semnele conventionale erau un semn pentru fantana un lampadar pitic si o rigola,eh cucoana vroia sa ii scriu acolo ca citez:" nu intelege prostu' ce e!!!"in fine si la ultimul imi cere idioata copie de pe puzul aprobat intrucat ea acolo pe ortofoto vede verde...de parca ar fi fumat ceva,ma intreb oare ce vroia sa vada pe un ortofoto cumva vre-un Mall din Roma cunoscut de mai toate damele de pe sus?Precizez ca documentatia era perfect legala din punct de vedere juridic cat si tehnic dovada suprema fiind cele doua deja avizate.
In al doilea rand inca suntem bolsevici si birocrati pana in maduva oaselor! Cum anume?
Pai e simplu domnilor si doamnelor nu poti sa te duci la toaleta pana nu depui o cerere SI NU ORICE FEL DE CERERE UNA T I P I Z A T A !!!
Stiti care e partea cea mai tare ??In fiecare semestru,adica odata la doua trei luni mai modifica,cate ceva din regulament ca nah! ce dracu'ca doar suntem in Romania!!!
Ce vroiam sa subliniez este ca la Constanta sunt foarte birocrati TOTI angajatii OCPI-ului,poate chestia asta este pentru ei un motiv in plus sa te intoarca din drum,sa te intarzie,finalmente sa te inlature de pe piata!!!pentru al siesi profit!!
In al treilea rand piedicile le intampini tocmai de la poarta adica in spate avem binecunoscutul tuciuriu mentionat de cineva de pe aici, nu am nimic cu persoana,sunt nou in bransa si nu il cunosc personal,abia daca am schimbat cateva cuvinte amicale cu el.e clar pila cuiva de sus,in fine asta e alta poveste,pe noi ne intereseaza ce se intampla in institutie.
Problema portarului nu este legata nici de culoarea pielii nici de afinitatile cu sus pusii in fond si la urma urmei nu e cine stie ce job pentru un om de mult iesit la pensie mai mult ca sigur,problema este ca in holul principal la aparatul de bilete de ordine dumnealui cam face jocurile murdare si noua clasei muncitoare nu ne convine!!!!!RUSINEEEE!!!!!
Scurt pe  doi ,omul nu permite accesul in institutie decat incepand cu ora 09:00 desi programul oficial al institutiei este incepand cu ora 08:00 pe timp de iarna e inuman sa stai pe trotuarul acela ridicol de mic din fata unei institutii care are niste implicatii ridicol de mare!!!totusi mare parte din cei care vin si depun lucrarile va platesc salariile prin banii care ii varsa la buget TVA si altele.Revenint la badigard omul ia bilete si le da favor contra unor ....hmm....favoruri bineinteles!
Dupa ce te prezinti parol la opt juma' dardai ca ultimul aurolac cu dosarul/dosarele( daca esti mai norocos)la subrat .In scurt timp mai apar si ceva fete de pe la notariate sau societati,ceva autorizati majoritatea fie mai tineri fie mai in varsta mai rar intre doua varste.Se face ora 9 intram cu gandul ca inauntru va fi mai cald,la naiba,iar au furat gazu' :razz: glumeam,inauntru e cald dar deja numaratoarea incepe de la 4 de ce???s-o fi stricat aparatul ne intrebam mirati,dupa cam inca o ora apare si doamna de la caserie,ca doar programul cu publicul incepe la 9 iar dumneaei la ora respectiva trebuie sa fie la trezorerie sa ridice deconturile si chitantierele pentru ziua in curs.Daca vrei sa vii si sa intri primul nu o sa poti daca ai de tarifat la dosar pentru ca nu are cine sa iti taie chitanta.Bataie de joc!!!lipsa de know how!!! ce naiba ca e o chestie atat de simpla!!!
In fine pe la si jumatate incepe sa anunte numerele de inregistrare in prima jumatate de ora individul de la calculator executa mici favoruri catre apropiati dar si superiori ierarhici/consilieri in speta.Favorurile se intretin pana la terminarea insurmotabilului program de 4.5 ore de bilete si aprox 5 ore de inregistrare legal afisate pe usa de la intrare.
Programul incepe de la ora 9 si se incheie la 13:30 cand avizierul nu mai elibereaza bonuri.De depus se pot depune pana la ora 14.o alta bataie de joc!!
Acestea sunt numai cateva dintre cele ce se intampla pe aici.La tulcea si mai si!!!Ca doar am lucrat si pe acolo!! :hi:
Parerile sunt personale si sunt traite de mine!!

Si eu am umblat prin multe oCPI-uri si iti dau dreptate, cam peste tot e la fel.
Ceva nu inteleg totusi. Care-i legtura cu bolsevismul???
Sper sa gasesc cararea corecta !

Arhimede

La BCPI -ul la care am cele mai multe lucrari inspectorii sunt destul de corecti aproape perfec regulamentari

s_mihai0481

sa nu ajungeti la Sighisoara. e, cred, singurul BCPI din tara care are program de caserie 08.30-11.30 si asta de ani buni. degeaba am incercat noi sa trimitem diverse scrisori catre OCPI mures ca sa faca programul cu publicul ca si celelalte oficii din tara (08.30-13.30) ca nu ne baga nimeni in seama. de la 11.30-13.30 programul este dedicat intru totul notarilor (chiar daca nu e niciun notar, caseria e inchisa si poti da marunt din buze fiind tratat cu mare scarba) , ceea ce ne bucura, pt ca spre deosebire de noi sunt organizati.........in schimb noi suntem fiecare pentru el si cred ca  ne meritam soarta si tratarea cu scarba. . saru'mana

heruvim

pai domnule badwolf....bolsevicii cand au venit la noi si au impus metodele de a te "convinge" ca ceea ce fac ei e ok!!
Felul lor de a fi si modul in care transeaza problemele pe mine ma duc cu gandul la bolsevism!!!

alt_user

nu se respecta programul? poate sunteti in alta tara....ms=??

Modificat de alt_user (28-11-2011 20:55:40)

sacoracad

Eu nu ma minunez. La noi e mai bine un pic, doar pana la 12.30.

bradu13

eu cred  ca aceste aspecte sunt reforma statului lui base

dodserv

la fel este si la Medias fiecare face legea cum vrea si daca te pune gaia sa comentezi au ei grija sa te faca ca la nufarul / am stat la coada sa depun 5 extrase cf si cand am ajuns la caserie m ia taiat chitanta ma pus sa scriu serile pe cerere si cind sa mi le inregistreze a zis sa vin miine ca este 11.30 fix si nu mai poate sa imi ia cererile in concluzie hai valea ca nu mai am chef de tine !!!!!! si sa nu va spun ca sint altele si mai si plec la sibiu sa depun ortofotoplanuri si cind ajung acolo surpriza program caserie pana la 11.30 si era 11.35 cind am ajuns eu degeaba am zis ca vin de la 80 km si sa nu mai fac un drum aiurea raspunsul a fost [ imi pare rau am facut monetarul si nu pot sa va mai incasez ] monetar facut in 5 min hai dao drecu de treaba ca e prea de tot ,
 :x

sequoia

La Neamt si in special la Roman, pentru a depune lucrari e nevoie de multa rabdare si nervi de otel.  Programul este 9-13. O singura persoana preia lucrarile, aceeasi persoana taie si chitanta. Preluarea lucrarilor inseamna  nu doar verificarea   pieselor ce trebuie sa le contina dosarul ci si studierea continutului fiecarui act, chiar daca un dosar ar avea spre exmplu 1 titlu de proprietate, 2-3 sentinte civile cu expertize si vreo 2-3 certificate de mostenitor!!!!!!!!!! Si daca nu coincide o suprafata a constructiei din actul de la 1900 toamna cu ceea ce ai gasit tu, mergi de refa lucrarea.....mergi si pune ordine in registrele Primariilor, fa in asa fel sa coincida la milimetru toate suprafetele!!!! Si, treaba asta (ca ti se pune lucrarea in brate pentru a o corecta ) se intampla dupa ce ai stat de la ora 4.00 pentru a depune lucrarea , stiut fiind ca programul la OCPI/BCPI este de la ora 8.00 si primirea lucrarilor se face de la ora 9.00 .........
Stai de la ora 4.00 pentru ca altfel nu prea ai sanse sa depui lucrari!!!! La modul riguros de verificare nu se depun foarte multe lucrari pe zi si asta a ajuns sa fie singura solutie , sa sprijini peretii de la 4 la 8, apoi sa intri in cladire si sa mai stai o ora pe scaun sa iti revii pina incepe programul, pentru ca daca esti al 2-lea sau al 3-lea.... deja mai trebuie sa astepti 2-3 ore si sa iti faci griji ca poti ramane si azi fara lucrari depuse...

Mit

La Timis ai un user si o pass., scrii toate datele tu de acasa in RGI, primesti automat nr. de inreg., ajungi la OCPI doar sa predai efectiv lucrarea si sa platesti taxele. Coada e mare totdeauna chiar si cu facilitatile internetului, dar cred ca se depun min. 50 de lucrari zilnic.
Martea si joia, de la 10-12 autorizatii pot sa-si sustina punctul de vedere in fata inspectorilor vis-a-vis de lucrarile lor.
Precum vad, in Moldova, de la Fane Babanu' nu s-a prea intamplat nimic spre bine. :rusine:

John Doe

Confirm despre Medias. Foaaarte binevoitori, de ambele sexe. Probabil vor sa demonstreze cuiva ca si ei au de lucru la un dosar cel putin la fel de mult ca topograful?