Soft descarcare TOPCON GTS-6A

Creat de Rasta, Noi 12, 2011, 01:35 AM

« precedentul - următorul »

Rasta

Salut,

Am achizitionat de curand o statie TOPCON GTS-6A. As dori si eu daca se poate un soft de descarcare a masuratorilor in calculator.

Va multumesc anticipat   :D

adrianc

La muncă! nu la întins mâna.

Rasta

Am downloadat programul, insa nu-mi recunoaste formatul. Exista vre-un program de convertire? sau vreo soultie sa-l setez din statie?

bad wolf

Eu folosesc  Topcon Link v.8.2. instalat pe laptop si acesta nu are nevoie de un alt program de transfer (ex. ActveSync) si ilfolosesc act pentru a importa datele di orice tip de aparat Topcon folosesc (ST, RTK, Nivela) si de asemenea pentru a incarca in aparate fisierele necsare.
Acest program se poate descarca gratuit .
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

ActiveSync nu e un program de transfer, e un utilitar preinstalat care tine de sistem, si care sincronizeaza fisierele tale cu cele ale unei unitati externe la care te legi si cu care vrei sa faci transfer de date.

bad wolf

#5
Citat din: John DoeActiveSync nu e un program de transfer, e un utilitar preinstalat care tine de sistem, si care sincronizeaza fisierele tale cu cele ale unei unitati externe la care te legi si cu care vrei sa faci transfer de date.

Stiu John, dar am precizat ca eu nu am nevoie de acest utilitar si nici nu stiu sa-l am instalat.
L-am folositsi eu pentru conectare cu unele PAD-uri.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bogdan.cadastru

#6
Citat din: bad wolfEu folosesc  Topcon Link v.8.2. instalat pe laptop si acesta nu are nevoie de un alt program de transfer (ex. ActveSync) si ilfolosesc act pentru a importa datele di orice tip de aparat Topcon folosesc (ST, RTK, Nivela) si de asemenea pentru a incarca in aparate fisierele necsare.
Acest program se poate descarca gratuit .

imi poti spune si mie de unde il pot descarca?
am si eu o statie Topcon GTS 229 si nu reusesc sa o descarc....
ms anticipat

adrianc

Il gasesti gratuit pe site-ul oficial de suport. http://www.topconsupport.com/" target="_blank">TopconSupport.com
ActiveSync e doar pentru controlere sau statii care ruleaza Windows CE sau Windows Mobile.
La muncă! nu la întins mâna.

zahei

#8
Citat din: bad wolfEu folosesc  Topcon Link v.8.2. instalat pe laptop si acesta nu are nevoie de un alt program de transfer (ex. ActveSync) si ilfolosesc act pentru a importa datele di orice tip de aparat Topcon folosesc (ST, RTK, Nivela) si de asemenea pentru a incarca in aparate fisierele necsare.
Acest program se poate descarca gratuit .

Sunt un proaspat proprietar de Topcon GPT3005N si am incercat sa descarc fisierele de masuratori cu Topcon Link 8.2. Problema e ca dupa descarcare fisierul descarcat trebuie sa-l convertesc intr-un fisier .txt ca sa pot vizualiza si printa masuratorile brute neprelucrate. Apoi ca sa import fisierul in  Toposys trebuie sa convertesc dinou fisierul intrun format recunoscut de Toposys (am reusit cu formatul .raw).

Intrebarea este: Exista un mod mai rapid de a ajunge cu fisierul de masuratori in toposys dar care sa permita si vizualizarea si imprimarea masuratorilor brute fara sa fac atatea transformari in diferite formate de fisier?

As fi curios cum procedeaza cei care folosesc statii totale Topcon in ceea ce priveste descarcarea datelor din statie, vizualizarea si printarea masuratorii neprelucrate si importul in Toposys.

zahei

Intre timp am tot butonat si pana la urma am reusit sa mai elimin din transformari.... Eram curios cum procedeaza alti utilizatori de Topcon.

Mai ramane o problema MARE!
Nu reusesc sa descarc statia totala in laptop in sensul ca calculatorul nu vede statia.
Mentionez ca statia e GPT 3005N si am folosit cablul de transfer cu port serial la care am adaugat un adaptator la usb care a venit cu drivere cu tot.
Am incercat si pe calculatoare normale (desktop) si am reusit fara probleme. Folosesc tot Topcon Link 8.2.
Bad wolf vad ca la tine functioneaza, poate ma ajuti cu un sfat!
Multumesc anticipat!

dtoni

#10
Citat din: zaheiIntre timp am tot butonat si pana la urma am reusit sa mai elimin din transformari.... Eram curios cum procedeaza alti utilizatori de Topcon.

Mai ramane o problema MARE!
Nu reusesc sa descarc statia totala in laptop in sensul ca calculatorul nu vede statia.
Mentionez ca statia e GPT 3005N si am folosit cablul de transfer cu port serial la care am adaugat un adaptator la usb care a venit cu drivere cu tot.
Am incercat si pe calculatoare normale (desktop) si am reusit fara probleme. Folosesc tot Topcon Link 8.2.
Bad wolf vad ca la tine functioneaza, poate ma ajuti cu un sfat!
Multumesc anticipat!
Contracteaza-ma si o sa iti trim it un programel mai vechi. Sau poti folosi nadir de la sierrasoft