Eroare Sokkia Set 2010

Creat de kdastristu, Sep 30, 2011, 10:04 PM

« precedentul - următorul »

kdastristu

Salutare!!!
Am si eu urmatoarea problema: lucrez cu o statie  Sokkia set 2010 si la cercul orizontal imi apare E190!!!! Nu mai afiseaza nici o valoare numerica, deci nu mai pot lucra cu aparatul!!! Daca s-a confruntat cineva cu problema aceasta, va rog sa-mi dati un sfat. eu banuiesc ca problema decurge de la compensator. repet:banuiesc.
multumesc :hi:

old man

Am avut si eu o problema cu un alt model, 630R, dar pentru amandoua cercurile. In prima faza am resetat aparatul si am terminat ce aveam de facut. Problema s-a rezolvat la Sokkia a doua zi. In mod cert la mine nu a fost vorba de compensatoare pt. ca puteam sa le dezactivez pur si simplu. Daca ar fi de la compensatoare ti-ar da acelasi mesaj ca atunci cand aparatul se decaleaza. Cred ca a fost de la niste praf pe cercuri. Practic cred ca atunci a fost prima oara la service dupa vreo 5 ani.

Marian

Daca nu a fost folosita mult timp, sa poate sa fie de la praf. Am patit si eu aceeasi problema cu o SET5F, insa am vindut-o asa cum era. Cumparatorul o dorea de mult, stia de problema si cred ca a rezolvat-o, ca avea service aparatura topo.