PDF unlocker

Creat de John Doe, Apr 13, 2011, 12:15 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Am primit de la un OCPI mai multe titluri de proprietate in format PDF ca sa fac niste planuri parcelare. Protejate la printare - foarte bine, nu ma intereseaza. Dar unele sunt protejate si la deschidere, adica daca vreau sa vad cum arata mi se cere parola.
Stie cineva vreun PDF unlocker? Si trial, numai sa functioneze. Am cautat vreo 2 ore pe Net, este tot ce vrei dar concret, dintre cele fara bani nu functioneaza nimic.

zamfy

Trimite-mi-le pe mail pe cele parolate si ti le rezolv (am mai multe programe si metode, dar nu stiu care din ele functioneaza cel mai bine). Daca ai si fisiere .mdb parolate, alea le rezolv sigur. Am avut si eu niste pdf-uri parolate si le-am rezolvat si le-am spart si protectia la printare, tot.

John Doe

@zamfy: Chestiunea e asa: am cateva mii de titluri, dintre care unele parolate dar nu stiu acuma care.
Pe masura ce am nevoie sa citesc vecinii unei parcele din vreunul, vreau sa-l pot debloca daca e parolat. Chiar nu am nervi sa le deschid pe toate ca sa vad care au parola sau nu, pe urma sa te mai incurc si pe tine... mersi oricum de oferta.
Este si deblocare online pe Net, dar nu merge daca PDF-ul e parolat la deschidere.

zamfy

Daca vrei iti trimit un program portabil, tragi toate pdf-urile in el si la cele care au parola le-o da jos, la cele care nu au, trece mai departe. Nu stiu daca merge cu mii de pdf-uri in acelasi timp, dar ii bagi mai putine pt. inceput, cateva zeci de exemplu. Nu garantez ca merge, dar la mine a mers...
P.S.: Am crezut ca ai doar cateva titluri, nu mii :)). Sau il tragi doar pe ala parolat (cand spun tragi ma refer la drag'n'drop) cand dai de el si ti-l rezolva.

Modificat de zamfy (13-04-2011 10:29:16)

John Doe

Da, am incercat cu unul cu o iconita maro cu drag-and-drop si imi executa el chestiunea, si imi genera intr-adevar un fisier FDF fara parola, dar GOL. Adica pagina alba. Incep sa ma intreb daca nu cumva bajetii de la OCPI au parolat fisierele PDF scanate gresit?
Iti pun pe mail un fisier din asta meserias, ca sa vezi concret despre ce e vorba. Pe mailul declarat pe forum, zic.

adrianc

Daca tot ai reusit sa obtii cateva mii de titluri de la OCPI, incearca sa obtii un cont pe DDAPT, arhiva lor online cu titluri
La muncă! nu la întins mâna.

zamfy

PDF-urile pe care le aveam eu aveau owner password, adica ma restrictionau la copiere, printare etc. Astea ale tale au user password, adica cer parola la deschidere si sunt al naibii de greu de spart. Ce pot sa spun este ca parola are cel putin 5 caractere si daca incerci sa spargi parola cu brute force, la 5 caractere dureaza cam 10 ore pe un calculator cu procesor i5 la 3.2 GHZ, la 6 caractere cam o luna, la 8 caractere 1 an s.a.m.d.
Incearca sa iei legatura cu cei de la OCPI, poate iti vor da parola. Sau spune de la ce OCPI le ai, poate se rezolva.
Eu am un program care sparge parole la fisiere de microsoft access in cateva secunde, indiferent de lungimea parolei si iti arata si ce parola este, dar pentru pdf nu am gasit asa ceva.
Cand am timp mai incerc (este o provocare pt. mine) si daca reusesc te anunt.

kod

depinde de metoda de criptare folosita, brute force-ul e expirat de mult poate ai mai mult succes cu "rainbow tables" ;)
@zamfy cum ii spune la programul ala al tau de-ti deschide automat pdf-urile eliminand restrictiile de printare/modificare (asta-i expresia corecata si nu "elimina parolele" eu cel putin nu am auzit de asa ceva program distept :limba: ...este ca am dreptate ?! )

John Doe

...eu nu-l mai am, l-am sters cu Shift+Del si oricum era trial. L-am gasit pe Google, dupa "free pdf unlocker", nu mai stiu unde.
Vezi ca mai sunt si altele, dar in timp ce le instalezi iti spun undeva in paranteza (Demo) - nu instala, nu poti face nimic, e totul blocat.

zamfy

Nu e chiar incorect "elimina parolele", deoarece in pdf-urile mele, daca vroiam sa printez imi cerea o parola, daca vroiam sa copiez ceva imi cerea o parola, iar programul respectiv elimina acea parola si printam apoi cat voiam.
O fi brute force-ul expirat, dar 90% din programe il folosesc...Nu-mi aduc aminte acum numele programului, dar cum il gasesc va anunt.

John Doe

Se poate incerca Nitro PDF, nu prea tine cont de parolele de printare si salvare. dar pe 32 bit merge prost garantat - cel putin versiunea care am gasit-o eu.
Pe Win7 cu 64 bit e OK. De parola de user insa se impiedica si asta, nu trece.

bogdy

incearca cu a-pdf-ps

John Doe

Sunt niste convertoare, nu trec de parola.

advex


John Doe

Am priceput. Bun si filmul, e instructiv...