Sugestii

Creat de Admin, Iul 22, 2005, 05:17 AM

« precedentul - următorul »

severcoman


                  topicul "EXPERTIZA JUDICIARA" trebuie adaptat noilor cerinte; expertul atestat de MJ pentru efectuarea expertizelor judiciare in specialitatea topografie cadastru geodezie intocmeste "EXPERTIZA JUDICIARA IMOBILIARA"; (veche e. topografica); si expertize extrajudiciare, pentru care ar fi necesar, separat "EXPERTIZA IMOBILIARA EXTRAJUDICIARA"; sau "EXPERTIZA JUDICIARA IMOBILIRA/TOPOGRAFICA", nu?
(expertizele respective sunt avizate de ocp IMOBILIARA!); e. cadastrala sau e. geodezica nu suna bine, cred !

Modificat de severcoman (29-05-2013 13:35:40)



               

John Doe


                  
..."; sau "EXPERTIZA JUDICIARA IMOBILIRA/TOPOGRAFICA", nu?
(expertizele respective sunt avizate de ocp IMOBILIARA!)...

Ce nu suna bine?



               

severcoman


                  sunt si geodezi care fac expertize IMOBILIARE, nu ? (fiecaruia ii "suna" diferit)


               

John Doe


                  Da, insa in mod sigur se scrie "IMOBILIARA" peste tot - asta voiam sa zic.


               

bad wolf


                  In primul rand noi am denumit topicul EXPERTIZA JUDICIARA ,fara a ne ne pune problema de a discuta numai expertize topografice.
In al doilea rand noi sunt autorizati ca experti judiciari , in: Topografie, cadastru si geodezie.Conform Ord. 2 din 2000 cu modificarile ulterioare nu putem efectua expertize decat in aceste domenii, iar daca nu se mai numesc te asa niciun fel de expertiza noi nu mai putem efectua expertize.
in al treilea rand prin Experiza Imobiliara MJ poate intelege expertiza in Constructii, cu carenoi nu avem nicio treaba.

Cand scriu astea , nu uit ca si terenul este un imobil.

Modificat de bad wolf (29-05-2013 19:43:49)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman


                  @bad : fata de momentul initial, au aparut reglementari noi, specializarile, avizarea, etc;
modificarea nu incurca pe nimeni, dimpotriva!
cu atat mai mult cu cat unele instante chiar folosesc denumirea prescurtata (expertiza imobiliara) in loc de "va aducem la cunostinta ca ati fost desemnat sa efectuati o e. in spec. topo, cad. geodezie " gasind ca este mai simplu si corespunde I., in timp ce despre geodezie nu au auzit; denumirea "IMOBILIARA" nu se regaseste in nomenclator (as prefera/sustin ca asociatiile sa faca din timp demersuri in acest sens), deci nu se poate crea confuzie ...cum spuneam ocpIMOBILIARA avizeaza expertizele intocmite de expertul atestat in specialitatea topo-cad-geo!



               

Anton Pann


                  "expertiza tehnica judiciara, specialitatea T-G-C-,,  ... e simplu, după mine . Cuvântul "imobiliara" nu are ce cauta in T-G-C. In Timis nu se foloseste , nu inteleg ce caută ~ ocpIMOBILIARA" din textul de mai sus si nu inteleg cine a adus in discutie acest termen, in ~"expertiza tehnica judiciara, specialitatea T-G-C-,, ~ Nu cunosc nici un expert topo din vestul tarii care sa faca expertize judiciare ~imobiliare~

Modificat de Anton Pann (29-05-2013 17:31:31)



               

Anton Pann


                  john doe, de unde ai scos-o cu imobiliare ?


               

severcoman


                  @Anton Pann
n a scos-o john doe, ci instantele; john nu si-a exprimat dezacordul; si eu folosesc, nu mi a reprosat nimeni;
in fond ce e rau ? trebuie doar sa ne adaptam; proprietatea este imobiliara , masa succesorala este imobiliara si celelalte bunuri, etc; expertiza topografica imobiliara priveste imobilele in litigiu, nu doar "topografia locului", simplu;

Modificat de severcoman (29-05-2013 18:35:08)



               

John Doe


                  @Anton Pann: in postul precedent era o scapare, exact asa cum am scris-o eu ca citat, ulterior corectata.


               

Anton Pann


                  
severcoman a scris:

@Anton Pann
n a scos-o john doe, ci instantele; john nu si-a exprimat dezacordul; si eu folosesc, nu mi a reprosat nimeni;
in fond ce e rau ? trebuie doar sa ne adaptam; proprietatea este imobiliara , masa succesorala este imobiliara si celelalte bunuri, etc; expertiza topografica imobiliara priveste imobilele in litigiu, nu doar "topografia locului", simplu;

Acum am inteles de unde a scos-o si cine este vinovat . Daca nu avam de lucru, ne facem . Asa cum am mai spus : "expertiza tehnica judiciara specialitatea T-G-C-" este singura forma corecta . Scuze, asta este părerea mea.

Modificat de Anton Pann (29-05-2013 19:01:13)



               

Mit


                  ... si mai e T-G-V dar are 320km/h.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">   http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">


               

severcoman


                  recunosc, are efect: pastreaza spiritul legii si nu se-abate de la litera ei (!)... cunoscatorii o vor prelua .

http://www.fileshare.ro/e29585535" target="_blank">http://www.fileshare.ro/e29585535



               

severcoman


                  @Anton Pann>
avem de lucru, avem "di tăti"!



               

Anton Pann


                  Așa sa fie . Topografie, geodezie, cadastru si imobiliară. Ok.

Modificat de Anton Pann (29-05-2013 22:23:35)