Examen de autorizare

Creat de delo, Oct 11, 2010, 01:01 PM

« precedentul - următorul »

delo

Buna ziua ,saptamana asta am dat examenul de autorizare categoria C,am dat scris , aproximativ 11 intrebari grila si un subiect elaborat,la intrebarile grila de exemplu au fost :Ce fel de lucrari poti face cu categoria C?; Ce este un imobil?Ce deformati are Sistemul Stereo 70? si asa mai departe si la subiectul elaborat  a fost ,Sa descriem etapele  lucrarilor de cadastru......cam tot ce a fost.a fost din art.634.
Iar la proba practica a trebuit sa iesim pe teren de am facut o drumuire cu doua capte si rezolvata prin metode clasice,ne-a lasat cu formulele pe masa ,si Generare CP pe calculator,la ctegoria B la practic a fost o retrointersectie tot rezolvata prin metode clasice...jud.Alba

damaris

o intrebare: ai deja un an de cand ai terminat faculta?, si ai fost incadrat ca si inginer topograf? sau a mers si cu mai putina vechime?

delo

Da am vechime un an de zile,mi-a trebuit o adeverinta de la angajator,si o copie dupa contract de munca.am avut incadrarea ing.topograf.MINIM UN AN VECHIME DACA AI STUDI SUPERIOARE.Am fost angajat la o firma de constructii ,si mi-am platit eu contributile la stat ca am fost angajat doar pt vechime.

damaris

vreau sa te mai intreb ce lucrari ai exact voie sa semnezi cu categoria  C. Ma refer daca poti intabulare intravilan/extravilan, notare constructie, alipire, dezlipire, PAC, expertize extrajudiciare?? ca din ordinul 107 nu mi-e foarte clar :hi:


ms

"(4) Persoanele fizice autorizate în categoria C pot executa următoarele tipuri de lucrări de specialitate:
a) întocmirea planurilor de amplasament şi delimitare;
b) întocmirea planurilor de situaţie necesare studiilor de prefezabilitate sau fezabilitate de interes local;
c) întocmirea planurilor parcelare;
d) întocmirea documentaţiilor de scoatere sau reintroducere din circuitul agricol a terenurilor;
e) executarea lucrărilor topografice necesare punerii în posesie a titularilor prevăzuţi de legile fondului funciar. "

delo

Am intrebat si eu ca in lege nu ii clar,poti face:Parcelari,Unificari,PAC,intabulari,rectificari suprafata ,notare constructie, expertize nu stiu ca nici ei nu au stiut sa raspunda.
NU POTI SA FACI:trasari de constructii si terenuri ,adica sa inchei proces verbal de trasare,PUZ,Cadastru general.La " a) întocmirea planurilor de amplasament şi delimitare" se incadreaza majoritatea tipurilor de documentati

kod

Cate persoane ati dat examen ? si cati ati trecut testul la Alba ? :)

delo

La categotia B or fost 15 din care au picat 2,iar la categoria C din 7 au picat tot 2.

damaris

care era nota minima pentru a putea fi admis?? si cat de stricta a fost comisia?

delo

nota minima era 7 sa fi admis,si or picat si cu 6.94....deci.....

Daria

Buna ziua, Stie cineva la Prahova cam in ce consta examenul de autorizare?

yaxkuk

pt retro ia scos pe acoperis la ocpi? .asa se face la alba simplu ca buna ziua .

John Doe

Pe urma îi arunca jos si care scapa ia examenul?

Arcturus

Stie careva cam cum stau treburile la OCPI Iasi in legatura cu autorizarile? Sau ce subiecte au fost la ultimul examen?

mihaela

am o nelamurire, ce inseamna PAC
 :(

yaxkuk

Plan Autorizatie Construire