nikon

Creat de mihailavram, Feb 27, 2007, 12:28 AM

« precedentul - următorul »

mihailavram

foloseste cineva Nikon?
astept discutii.
apropo
se confunda Nikon = Topcon

huh

Da eu folosesc statii totale NIKON...am un DTM522 si un DTM 352 sunt foarte bune...cel putin din punctul meu de vedere. Nu am avut probleme cu ele. Nu stiu daca se confunda cu TOPCON dar NIKON stiu ca a fost preluat de TRIMBLE cel putin pe cutii scria TRIMBLE :zzz:

duracel

salutare! am si eu o mica rugaminte la cei care se pricep si sunt mai vechi in ale Topografiei. sunt student in primul an la horticultura, iar profesorul de lucrari de topografie nu ne preda absolut nimic ci trebuie sa ne cautam noi informatii despre lucruri care nu sunt totusi la indemana oricui, cum ar fi statiile totale, nivelele, teodolitele, etc, adica toate aparatele folosite in topografie. spuneti-mi si mie va rog daca este normal, si daca am sanse sa gasesc astfel de informatii pe undeva in limba romana. am gasit in ceva limba nordica, numai ca cine intelege? sau poate ca ar trebui sa ma pun la punct si cu aceste limbi?
 :(

toporas

Are cineva de vanzare incarcator de Nikon Q75E, sau fac schimb cu Q75U?

klu_naravas

si eu folosesc un nikon 352 npl.nu prea ma impac cu el pt ca citeste destul de greu distantele, iar daca nu ai grija sa dai rec dupa fiecare punct luat ai ocazia sa ai surprize mari la birou cand o sa vezi ca lipsesc acele puncte.....
in plus nu ramane orientat daca l-ai inchis apoi fisierul de masuratori din punctul meu de vedere e cam greoi (apropo exista sau are cineva vreun program care sa converteasca fisierul de masuratori nikon in format pt toposys?)
singurul lucru care imi place este acela ca laserul este foarte puternic.am luat punct cam la 140 m.

klu_naravas

nu mai viziteaza nimeni pagina asta....

TopRo

vezi pe situl geotop ca e acolo...si in plus toposys-ul recunoaste si formatul de nikon

dora3mira

pentru Duracel

Informatii de ce natura iti doresti?!
Principiul de lucru il poti invata si cu un aparat clasic. A utiliza o statie totala...ideal ar fi sa te adaptezi la tipul de statie ce vei folosi , avand indrumarea directa a cuiva care utilizeaza acelasi model . Intre felul in care lucrezi cu un clasic si cel de utilizare al totalei e cam ....ca si cand inveti sa mergi pe bicicleta si apoi treci la un motor care zboara pe sosele . Echilibrul si regulile de circulatie raman valabile si intr-un caz si in celalalt ! Dar daca revii cu cerinte detaliate de informatii...te scoatem noi cumva din impas...numai sa gasim vreme sa ne intoarcem pe-aici mai des ca sa gasim in timp util posturile tale. Dar...din cati intra pe-aici te-o lamuri careva cu siguranta!

valicux

klu_naravas te-am luat,laserul de la Nikon NPL 352 e mai puternic,eu de ex am luat la 240 de metri,pe un semn de intrare in localitate,oricum sunt de acord cu tine ca citeste greu la distante mari...eu mom si acum folosesc un nikon pentru teren si sincer m-am obisnuit cu el foarte bine,aproape ca il butonez fara sa ma uit la el...cel mai mult am dat cu el viza la 2.5 km,noroc ca nu luam cote. :D

valicux

caut si eu o umbrela topografica,stie cineva de unde se poate cumpara asa ceva in romania?vreo firma,vreun hypermarket ceva?

dora3mira

Sa-ti spun eu ce solutie de compromis poti adopta ... Un satean inimos si o umbrela de terasa (marime medie) ! Ca daca umbli dupa una profesionala ....ai de alergat nu gluma. Si dupa o zi de munca fii generos si da-i mai mult decat de-o bere ca sa mai vina si-n ziua numarul doi....

valicux

cam greu sa gasesti vreun satean inimos in Bucuresti :D

bogdyman79

valicux .. cauta pe site-ul asta : http://www.geoport.ro/ro/arjegyzek.php" target="_blank">http://www.geoport.ro/ro/arjegyzek.php poate gasesti ceva

Modificat de bogdyman79 (17-06-2008 17:19:46)

iurrii

Am in dotare o statie nikon NPL 332, dar nu stiu cum sa ma folosesc. are cineva instructiunile la ea in limba romana  .Multumesc mult!!!!!

IUDGEN

Salutare tuturo! :hi: Are cineva instructie in romana la Nikon NPL352? Am inceput sa invat statia asta,is student anul 2 la geodezie. Numai ca insttructia ce o am e in rusa si mi*e cam greu,daca cineva are va rog sa ma contactati! :wink2:  :wink2: