REGULA

Creat de dora3mira, Dec 19, 2009, 12:41 AM

« precedentul - următorul »

dora3mira

1. Se va deschide cate un subiect pentru fiecare problema ce solicita idei, sfaturi, metode de rezolvare, evitand in acest fel o suprapunere a situatiilor ce vor fi subiect de discutie.

bad wolf

Felicitari dora.
O ideie foarte buna.
Cred ca ar fi bine daca problemele ar fi puse si pe zone teritoriale (detest cuvantul "locatie " in probleme , de topografie, geodezie si cadastru ) pentru ca sunt diferiet atat problemele cat si rezolvarile, de la o zona (regiune istorica) la alta cat si de la un ocpi la altul.
Sa auzim numai de bine !

Modificat de bad wolf (18-12-2009 23:03:15)
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira

Felicitarile i se potrivesc perfect lui Lacriman. Este cel care a venit cu propunerea aparitiei acestei rubrici.

adrianmonea

am o intrebare, o documentatie  de PAC(IN VEDEREA OBTINERII AUTORIZATIEI DE CONSTRUIRE SI A CERTIFICATULUI DE URBANISM), avizata de OCPI, cat este valabila, un an?

Mit

Nu se mentioneaza niciunde cat este valabila. Deci... pururea.

Cu conditia sa nu fie modificata de o hot. judecatoreasca sau sa-ti demonstreze alt coleg cum ca ai masurat "prin balarii" sau "din birou" ;)

adrianmonea

Da "din birou" se mai intalnesc astfel de cazuri, dar auzi la o dcumentatie simpla, in teren suparata masurata e mai mica sau mai mare decat cea din extras, pot sa trec suprafata din teren sau o corectez io acolo sa dea bine,sa iasa lucrarea sa fie si omul sa isi poata face treaba cu ea, stiu io sa mearga pe la electrica sau pt o autorizatie de construiere, ceva simplu oricum

Mit

Raspunderea-i a ta 100%.

Sfat: respecta regulamentul si-ai sa dormi LINISTIT.  :wink2:

John Doe

Citeste Ord. 634/2006, pe la art. 25.

adrianmonea

mda, ms John Doe

moholea

de cand cu eterra problema asta s-a complicat. Inainte puteai jongla cu +-2%. Acuma, pentru orice diferenta, trebuie sa faci documentatie separata, sa inscrii noua suprafata, si apoi sa-ti faci lucrarea, care o fi ea de fapt. (cel putin la cluj asa e)
Hai sa fin seriosi, daca omu are 1000mp in cf niciodata n-o sa gasim exact suprafata asta pe teren. Daca diferenta e mica, , (cativa mp) si am loc sa trag de o latura mai spre drum de exemplu, fara sa deranjez vecinii, eu nu ma complic cu inca o documentatie, alte costuri etc.

adrianmonea

Exact, nici odata nu o sa iti dea suprafata in teren,ca in CF, dar la SB se tine cont de ce +-2%, nu trebuie intocmita inca o documentatie.Pune 3 topografi sa faca o retro intersecte din 3 biserici si sa se verifice cu a 4-a, sa vezi ca NU o sa daca gasesti 2 rezultate identice, sau erori identice, cativa mm tot exista.

Modificat de adrianmonea (29-01-2010 19:05:36)

moholea

La Cluj nu imi primeste documentatia daca nu am EXACT suprafata din cf. A disparut regula celor +-2%. Cand m-am dus prima data dupa implementarea eterra cu o documentatie in care ma incadram in 2% si nu mi-a primit-o, am avut impresia ca nu mai inteleg nimic. Mi s-a spus ca programu nu accepta, si ca ori refac documentatia ori fac inca o documentatie de rectificare suprafata.
De atunci s-a impamantenit treaba asta si toata lumea procedeaza cum crede de cuviinta. In alte judete va primeste o documentatie cu +1.99%? Chiar is curios...Si apare in cf "din acte 1000 masurata 1010"?

kod

Faci cum iti cere eterra, adica daca nu se inchide suprafata perfect cu ce scrie in acte CF, TP, te poti apuca de refacerea ei. In plus te atentioneaza si generare CP ca suprafata masurata nu corespunde cu cea din acte.
Asa ca nu conteaza ca ai sa nu dreptate, ca suprafata e mai mare/mica decat ce este in acte, tu face cum este in acte fie ca este bine/rau, adica ori gandesti ca robotu` ori esti pa !

Mit

In regulament se spune CLAR, cum ca suntem " persoana imputernicita sa constate situatia din teren".

Mai departe, fiecare, raspunde de ceea ce face, ca vrea sa mute limita n cm sa pice pe supraf din CF, etc.

Ca sunt suprapuneri in teren, garduri, limite "fugite", faci poze ca sa te acoperi cu hartii, si alte probleme le rezolva instantele de judecata.

Ascultati asta de la un "vulpoi batran" mai tanar.
  ;)

lacriman

Stati sa ma lamuresc si eu un pic, despre ce discutam aici? In primul rand ca suntem putin off-topic, pentru ca suntem la "Reguli" nu in subiect nou. Ok.
Era vorba de studiu PAC. Pe el va amplasa arhitectul constructia. Deci nenea clientul a cumparat un imobil descris in cartea funciara cu niste coordonate si in PAD cu niste limite. Daca eu fac studiul topo si "trag" un pic limita - spre strada sa zicem- ca sa pic pe suprafata, (in loc sa-i spun lui nenea ca are o mica greseala in carte sau ca i-a cazut un gard si l-a facut putin pe alaturi) - nenea arhitectul o sa-i puna putin casa in strada, nu credeti?
La noi s-a introdus canalizarea intr-un cartier al orasului prin fonduri ISPA, si a venit o firma greceasca sa refaca trotuarele dupa aceea. A fost asa distractiv cand umbla primaria din poarta in poarta sa-si traga oamenii casele cu 15-20cm in curte, ca nu ieseau trotuarele drepte....