Accelarare 2D a autocad ului sau 3D putin ajutor

Creat de diagodose2009, Sep 09, 2009, 02:20 AM

« precedentul - următorul »

zamfy

#15
Citat din: John DoeEra vorba despre PC-ul de la birou... nu cred ca seful o sa-mi cumpere altul fiindca asta merge prea încet. Eventual ...sa încerc sa-l stric ?
Eu in 3 ani de zile am schimbat 5 calculatoare =). Iar alea pe care le schimbam, le "donam" colegilor" fiindca aveau calculatoare mai slabe. Piata IT se innoieste la 3 luni si e bine ca unii din noi sa tina pasul (bine, nici chiar asa...).
Un calculator performant=randament mai bun, nervi mai putini, eficienta mai mare. Cat poate sa fie un calculator? Eu am dat 2600 ron pe un sistem cu procesor intel i5 la 3.2 ghz, 4 gb ram ddr3, placa video radeon 6870 de 1 gb ddr5 si un hard de 1 tera jumate si incarca imagini de 4-5 GB in cateva secunde (ecw-uri). "Vechiul" calculator avea un procesor intel quad-core la 2,4 ghz, placa video geforce 9600gt de 1 gb ddr3, ram 4 gb ddr2. In TopoLT, cand taiam un model 3d, la ala vechi dura 4-5 min, la asta dureaza cam 2 min. Deci, timpul de munca se cam injumatateste.
Cand nu sunt pe teren, petrec cam 8-9 ore in fata calculatorului. Asa ca, ori ne automatizam munca cu tot felul de "programele" care sa "munceasca" in locul nostru, ori ne luam calculatoare ultimul racnet care sa mearga struna.
Mie imi place sa le combin pe amandoua si sa incerc sa obtin un timp de munca mai mic in fata pc-ului.
E bine sa avem si monitoare de calitate, ca alea proaste iti fac ochii praf. Eu le prefer pe alea cu rezolutia 1680x1050, mi se par optime pentru munca de birou (spatiu de lucru mare si nici nu sunt "labartate"ca alea de 24 de inch).
Deocamdata, nu am probleme cu vederea, dar o usoara slabire a ei tot simt.
Sefii nostri ar trebui sa se mai gandeasca si la sanatatea noastra, nu sa se caliceasca si tot sa faca atata economie...
Acum sa revenim la oile noastre.
In AutoCAD, ca sa acceleram 2d geometria din desen, nu ne trebuie neaparat placa video profesionala. Ne ducem la options/system si sub 3d performance este un buton pe care scrie performance settings. Dam Manual tune si acolo bifam enable hardware acceleration. Pot sa spun ca se simte o crestere a vitezei, dar nu chiar asa mare (ATI Radeon nu e placa profesionala, e pt. jocuri). Pt. fericitii care au placi video GeForce GTX cu tehnologia CUDA, se schimba lucrurile. Oricum la mine toate efectele sunt "ON" (acolo unde scrie Geometry acceleration, Smooth line display etc.) asa ca sunt multumit.
@John Doe: Nu vreau sa te supar pe tine sau pe seful tau, dar schimbati rablamentul ala si veti fi amandoi multumiti pe termen relativ lung.

John Doe

Isi face treaba de banii aia cred ca vrei sa spui, si te cred.

Un coleg a reusit sa-si puna doua bife la setarile le "Selection Preview" si murea incet langa desen pana m-a intrebat; NU va puneti bifele astea, va incetinesc foarte mult pana se gandeste sistemul deasupra a ce obiect e cursorul. Sunt la Tools -> Options -> Selection.

zamfy

#17
Citat din: symplui ( pe care le deschid cu Automap, ca nu stie sefu sa foloseasca Rasterimage in autocad )
Asta imi aduce aminte de o discutie pe care am avut-o cu un coleg de la o firma concurenta care spunea ca ei lucreaza doar in AutoCAD R14, pentru ca seful lor nu stie sa lucreze in alt AutoCAD. Chestia asta mi se pare absurda, ce treaba are seful cu mine? El poate sa lucreze si in AutoCAD 1, ala din 1982. Ca sef, el este dator sa imi asigure platforma software pe care EU am randament maxim, nu el.
La mine e invers, ma "cert" cu seful, ca el vrea sa lucram in AutoCAD 2011, iar eu nu, ca lucrez in continuare cu AutoCAD 2007. La noi, seful invata ceea ce nu stie de la noi, iar noi invatam meserie de la el...

symplu

Nu pot sa instalez ce vreau eu pe calculatorul de la birou.
Pana cu ceva timp in urma imi aduceam laptopul personal la firma, pana s-a stricat de la atata foiala.
Acum sunt nevoit sa lucrez la acelasi PC cu el.
@kod, iti garantez ca se misca mai repede cu setarile necesare :) Poate ca nu aveam noi acad 2000 original si sa fi fost si din cauza asta, dar la 2000 zoom in zoom out pe ortofotoplan, facea de multe ori sa dea o eroare programul si se inchidea. Pe win7 acelasi acad nu a mai dat nici o eroare.

zamfy

Ca sa incarci in AutoCAD sid-uri, ecw-uri si alte minunatii instaleaza programelul asta http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps/dl/item?siteID=123112&id=4243908&linkID=9240858" target="_blank">http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps ... ID=9240858 si n-o sa mai ai nevoie nici de Rasterimage, nici de Autocad MAP. Pe windows 7, trebuie sa ii dai run as administrator.

symplu

Stiu de patch-ul asta, dar la birou avem Autocad2004 si nu exista Raster pentru versiunea asta.

Modificat de symplu (14-05-2011 11:44:07)

zamfy

Pai instaleaza programul de Raster2005 pe AutoCad 2004, s-ar putea sa mearga. Eu am raster 2008 oe pus peste autocad 2007 si merge f. bine

John Doe

@zamfy: am modificat unele chestiuni la sistem (Performance Settings) si chiar merge mai repede, mersi.

kod

#23
Citat din: sympluStiu de patch-ul asta, dar la birou avem Autocad2004 si nu exista Raster pentru versiunea asta.

incearca aici:
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps/dl/index?siteID=123112&id=2334435&linkID=9240978

desi sunt atatea alte variante ...

advex

#24
Citat din: zamfyIn AutoCAD, ca sa acceleram 2d geometria din desen, nu ne trebuie neaparat placa video profesionala. Ne ducem la options/system si sub 3d performance este un buton pe care scrie performance settings...

Daca se discuta despre performantele Autocad, poate aveti o solutie pentru o problema sacaitoare in Autocad 2008.
La desene mai complexe, operatiunea copy/paste dureaza o vesnicie. Mananci doi covrigi, bei trei cafele, fumezi ca turcu' si el lucreaza din greu.
Operatiunea de resetare prin scalelistedit indicata pe site autodesk.com nu da rezultate multumitoare (am instalat si aplicatia cleanupscales.exe).
Dupa operatiunea purge se observa o ameliorare dar nu dureaza mult.
Solutii?!?

kod


                  Solutii sunt insa toate din categoria altele:
- reinstaleaza-ti autocad-ul
- reinstaleaza-ti windows-ul
- fa setarile de "best performance" pe windows + alte "tunning-uri" care ajuta la performanta
- foloseste alt autocad (de preferat mai vechi)
- instaleaza-ti mai multa memorie de RAM
...etc.



               

zamfy


                  
advex a scris:


zamfy a scris:

In AutoCAD, ca sa acceleram 2d geometria din desen, nu ne trebuie neaparat placa video profesionala. Ne ducem la options/system si sub 3d performance este un buton pe care scrie performance settings...


Daca se discuta despre performantele Autocad, poate aveti o solutie pentru o problema sacaitoare in Autocad 2008.
La desene mai complexe, operatiunea copy/paste dureaza o vesnicie. Mananci doi covrigi, bei trei cafele, fumezi ca turcu' si el lucreaza din greu.
Operatiunea de resetare prin scalelistedit indicata pe site autodesk.com nu da rezultate multumitoare (am instalat si aplicatia cleanupscales.exe).
Dupa operatiunea purge se observa o ameliorare dar nu dureaza mult.
Solutii?!?


kod, nu cred ca tuturor le convine sa isi reinstaleze sistemul sau chiar si AutoCad-ul, mai ales cand termenele limita bat la usa. Altfel sta treaba daca esti fericitul posesor al unui backup al sistemului facut cu Norton Ghost...
Eu nu am folosit AutoCAD 2008 pana acum. In schimb lucrez si eu uneori cu niste harti GIS imense, in care AutoCAD 2007 "transpira" din greu. Am harti care au peste 500000 de entitati. Ca sa maresc performanta, procedez astfel:
1. Salvez desenul ca AutoCAD 2007 dwg (acest format merge mai bine decat alea mai vechi, cel putin din cate am vazut eu)
2. Folosesc comanda pur a TopoLT-ului, e mai complexa decat purge-ul AutoCAD-ului.
3. Daca desenul e lucrat pe layere, inchid layerele de care nu am nevoie
4.Daca desenul nu e lucrat pe layere, dar in schimb sunt folosite culori distincte, folosesc un programel lisp cu care selectez rapid obiectele dupa culoare sau folosesc quickselect
5. Folosesc comanda mjoin din TopoLT, ca sa "lipesc" obiectele, rezultand astfel mai putine entitati in desen
6. La Performance settings maresc numarul de FPS-uri la 60 (maxim) si dau totul la low
7.Tot la Options, la selection las bifat doar Noun/verb selection si Implied windowing, restul las pe "off" (dezactivarea acelor grips poate duce la o crestere a vitezei de pana la 30%)
8. Poate parea ciudat, dar daca trebuie sa dam copy la toate obiectele din desen si le selectam cu ctrl-a, in loc de clasica fereastra de selectie, timpul de procesare se poate reduce chiar si cu 10-15 secunde (pare putin, dar conteaza)
9. Alta chestie interesanta: daca folosim comanda allblack din topolt ca sa schimbam culoarea tuturor obiectelor in negru (alb) si apoi le selectam ca sa le copiem, timpul de procesare se reduce cu 25%. Daca entitatile au culori distincte, timpul de procesare creste.
10. Daca am arce si splines, le convertesc in polilinii. Poliliniile au un numar de vertecsi mult mai mic, de unde rezulta o cantitate mai mica de date de procesat.
11. Folosesc acest lisp de selectie dupa layer sau tip:
http://www.fileshare.ro/19716035170" target="_blank">http://www.fileshare.ro/19716035170
Sau acest lisp de selectie dupa culoare sau tip:
http://www.fileshare.ro/19716074885" target="_blank">http://www.fileshare.ro/19716074885
care merg infinit mai rapid decat clasica functie de quickselect
Primul lisp ruleaza cu comanda ses, iar cel de-al doilea cu comanda sec.
12. Cand lucrez cu harti mari si fac doar operatii de baza, imi las un profil default in care nu exista nici un lisp sau meniu aditional si un alt profil in care ruleaza toate programele aditionale.
13.Inchid conexiunea la net, antivirusul si orice alte programe care ruleaza in background, ca sa mai eliberez din memoria RAM.
14.Folosesc un calculator cat mai performant, ca sa nu albesc inainte de vreme...
Sper sa va fie de folos aceste sfaturi...La mine unele au functionat, altele nu...
Succes!



               

John Doe


                  Intr-adevar, si eu am observat ca AutoCAD 2007 pare cel mai de incredere. 2010 si 2011 parca merg mai bine, mai ales pe 64 de biti dar uneori dau niste erori care imi depasesc capacitatea de intelegere, asa ca le rezolv cu select all, copy, new si paste to orriginal coordinates.
Comanda qselect ia la purecat tot desenul de la cap la coada, deci e de inteles ca merge incet la multe obiecte.
Setarile pentru rezolutie, selectii, etc. au fiecare rolul lor dar cel mai bine e sa evitam sa lucram cu desene gigantice, cred ca AutoCAD nu a fost proiectat pentru asta.



               

advex


                  
kod a scris:

Solutii sunt insa toate din categoria altele:
- reinstaleaza-ti autocad-ul
- reinstaleaza-ti windows-ul
- fa setarile de "best performance" pe windows + alte "tunning-uri" care ajuta la performanta
- foloseste alt autocad (de preferat mai vechi)
- instaleaza-ti mai multa memorie de RAM
...etc.


Kod,
Solutiile date de tine sunt utile, general valabile pentru sisteme care lucreaza greu dupa instalari multiple, dupa afectarea registrilor etc
Utilizarea unui Autocad mai vechi nu este recomandata atunci cand ai o licenta care a costat o groaza de bani!

Intre timp am rezolvat problema. Necazurile proveneau de la "Annotation Scale", in A2008, la desene mai complexe, lista se incarca excesiv si incetineste operatiunea copy/paste. Este necesara resetarea listei pentru indepartarea scarilor inutile.

Code:

Command: -scalelistedit
Enter option [?/Add/Delete/Reset/Exit] <Add>: r
Reset scale list to defaults? [Yes/No] <No>: y
Scale list reset to default entries.
Enter option [?/Add/Delete/Reset/Exit] <Add>: e
Command:

Solutie: un autolisp in startup sau o linie de comanda in acaddoc.lsp care sa contina:

Code:

(command "_.-scalelistedit" "_r" "_y" "_e")



Modificat de advex (19-05-2011 12:12:37)


_______________________________________
http://info-topograf.blogspot.ro/" target="_blank">http://info-topograf.blogspot.ro/


               

symplu


                  
symplu a scris:

Stiu de patch-ul asta, dar la birou avem Autocad2004 si nu exista Raster pentru versiunea asta.


Nu merge R2005 peste A2004, cum sigur nu merge R2008 peste A2007.
Am instalat intr-un final Acad2005. Au aceeasi iconita, sper sa nu-si dea seama  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">