Despre o eroare la statia totala Trimble 5503DR

Creat de rdhoratiu, Iul 13, 2009, 11:04 PM

« precedentul - următorul »

rdhoratiu

Eroarea cred ca provine de la o cazatura pe care a incasato aparatul. Mi-a cazut de pe trepied(trepiedul fiind de vina) si la vizele inainte si inapoi cand citesc cu acest aparat nu imi da nici o diferenta semnificativa(toate sunt diferente subcentimetrice). Daca citesc cu alt aparat aceleasi puncte imi da o diferenta de cativa centimetrii(2-3 cm) intre citiri. Problema e ca mi-am dat seama de aceasta problema acum de curand si am masurat vreo 3 lucrari cu el. Intrebarea e trebuie sa remasor tot ce am masurat cu el cand a fost stricat sau trebuie sa refac doar drumuirea(mie frica ca tre sa refac totul). Va rog sa imi dati un raspuns si daca nu trebuie sa remasor totul cum as putea sa repar greselile. Va multumesc.

bad wolf

#1
Citat din: rdhoratiuEroarea cred ca provine de la o cazatura pe care a incasato aparatul. Mi-a cazut de pe trepied(trepiedul fiind de vina) si la vizele inainte si inapoi cand citesc cu acest aparat nu imi da nici o diferenta semnificativa(toate sunt diferente subcentimetrice). Daca citesc cu alt aparat aceleasi puncte imi da o diferenta de cativa centimetrii(2-3 cm) intre citiri. Problema e ca mi-am dat seama de aceasta problema acum de curand si am masurat vreo 3 lucrari cu el. Intrebarea e trebuie sa remasor tot ce am masurat cu el cand a fost stricat sau trebuie sa refac doar drumuirea(mie frica ca tre sa refac totul). Va rog sa imi dati un raspuns si daca nu trebuie sa remasor totul cum as putea sa repar greselile. Va multumesc.
1). MAI INTAI VERIFICA SETARILE CELOR DOUA STATII (FACTOR DE SCARA, GRID FACTOR) SI ALTE SETARI.
2). dUPA VERIFICARE CU O SINGURA STATIE NICIODATA SA NU CONSIDERI STATIA DEFECTA,MAI ALES LA MASURATORI DE DISTANTA.
3). DACA NU ESTI CONVINS MERGI LA METROLOGIE.

ATENTIE ! NU TOATE STATIIELE AU SETARILE LA FEL, IAR UNII DINTRE NOI NICI NU STIU CA SE FAC SETARILE DE CARE TI-AM SPUS MAI SUS.MIE-E PERSONAL MI S-A INTAMPLAT CA , IN ACIASI  DEPLASAMDU-MA CU VREO 400 M PE COTA SA AM SURPRIZA SA SE MODIFICE FACTORUL DE SCARA  DIN MOTIVE NECUNOSCUTE .
iNTR-O ASTFEL DE SITUATIE DOUA SATII(CHIAR DE ACIASI MARCA) DAU DIFERENTE CENTIMETRICE LA MSURATORI !
ASA CA NU TE GRABI SA-TI DECLARI STATIA DEFECTA !
LA CAZATURI DEFECTELE APAR LA CERCURILE GRADATE . LA AXE , DAR NU LA DISPOZITIVUL DE MASURARE A DISTANTELOR !
MAI VERIFICA !

Modificat de bad wolf (13-07-2009 22:30:35)
Sper sa gasesc cararea corecta !

rdhoratiu

Sa inteleg ca cel mai bine ar fii sa o trimit la Bucuresti sa ii fac verificarea metrologica si eventual la arad la service la cei de la trimble? Mai este o chestie imi da diferenta intre citiri si pe borne de 2-3 cm. Ma tot gandesc care poate fii problema. O sa verific maine din nou cu setarile de care mi-ai spus sa vad daca da tot la fel. Daca imi dau aceleasi diferente dupa ce fac setarile inseamna ca chiar este o problema. Sper sa nu fie probleme.
           Ms de sfaturi!!!

bad wolf

#3
Citat din: rdhoratiuSa inteleg ca cel mai bine ar fii sa o trimit la Bucuresti sa ii fac verificarea metrologica si eventual la arad la service la cei de la trimble? Mai este o chestie imi da diferenta intre citiri si pe borne de 2-3 cm. Ma tot gandesc care poate fii problema. O sa verific maine din nou cu setarile de care mi-ai spus sa vad daca da tot la fel. Daca imi dau aceleasi diferente dupa ce fac setarile inseamna ca chiar este o problema. Sper sa nu fie probleme.
           Ms de sfaturi!!!

Dupa ce faci verificare setarilor, ar fi bine sa verifici si constanta prismelor si sa o setezi !
O diferenta de 2-3 cm poate sa fie si din aceasta cauza !
daca nu vei fi sigur de setari , intreaba-i mai intai pe cei de trimble , si abia dupa aceea sa mergi la metrologie. (atentie - metrologia doar constata defectul dar nu-l remediaza ).
Succes !

Modificat de bad wolf (14-07-2009 02:56:23)
Sper sa gasesc cararea corecta !

cristea

Scuzati-l pe colegul meu Horatiu.
S-a pripit cand a spus ca statia Totala trimble noua e stricata.
Acu ne-am dat seama ca e defapt constanta prismei
Foloseste prisme de constanta 0 si aparatul are offset-ul setat pe zero din fabricatie dar de fapt el corespunde(zicem noi)cu constanta -35mm.
Find setat din fabrica anume pentru prismele Zeiss care au const.-35mm.

Cele bune tuturor :hi:

cristea


dtoni

#6
Citat din: rdhoratiuEroarea cred ca provine de la o cazatura pe care a incasato aparatul. Mi-a cazut de pe trepied(trepiedul fiind de vina) si la vizele inainte si inapoi cand citesc cu acest aparat nu imi da nici o diferenta semnificativa(toate sunt diferente subcentimetrice). Daca citesc cu alt aparat aceleasi puncte imi da o diferenta de cativa centimetrii(2-3 cm) intre citiri. Problema e ca mi-am dat seama de aceasta problema acum de curand si am masurat vreo 3 lucrari cu el. Intrebarea e trebuie sa remasor tot ce am masurat cu el cand a fost stricat sau trebuie sa refac doar drumuirea(mie frica ca tre sa refac totul). Va rog sa imi dati un raspuns si daca nu trebuie sa remasor totul cum as putea sa repar greselile. Va multumesc.
Eu te sfatuiesc sa te duci cu statia la producator si sa faca ei un test am patito si eu si pana nu m-am convins de situatie nu m-am linistit.