Zeiss Elta 2 M military ce e defapt teodolit cu ce

Creat de puidedac, Iun 08, 2009, 08:03 PM

« precedentul - următorul »

puidedac

Stimati topografi si topografe, colegi de breasla!

"eu cred ca e vorba de o confuzie cand vorbim de precizie. 2 secunde este egal cu 0.6 miligoni si cred ca de acolo a plecat totul. de fapt era unul si acelasi lucru, dar spuse altfel. "
"pe pagina domnului bujor nu e specificat exact in ce sunt exprimate unghiurile, in miligoni sau secunde... "

- prima coloana secunde, al doilea miligoni: Model: Zeiss Elta 2, Angle: 0,6", Degree:0.2  Range:2300  Weight:5 kg  Year:1989.  El le-a pomenit doar in cateva tabele: Wild Leica Heerbrugg, Pentax, Sokkia, Geodimeter Trimble. Pe cele de la Zeiss, Topcon, Nikon  le-a omis... vezi link-urile din http://bujorel.com/" target="_blank">http://bujorel.com/ in partea de jos a paginii.
La http://www.swisstek.com" target="_blank">www.swisstek.com e amintit ca Zeiss sub-second Total Station: ELTA 2, dar nu seamana cu al meu ca forma, al meu cred ca e model mai vechi.
Pe fotografia atasat in culoarea neagra apare scris urmatorul text (si aparatura seamana cu al meu, in afara cu M-ul de la capat), pe care nu l-ati putut citi, datorat rezolutiei prea slabe a imaginii atasat de mine: ELTA 2
1. Self-reducing Second-reading 2. Accuracy: 0.6" displayed to 0.0001 (nu vad in ce ii masurat), 3.Range: 3 miles, 4.Compact, Leightweight, No cables 5. Steel construction to stability 6. Microprocessor controlled 7. Optional: Data Input, Program and Memory Inserts, Data converter with various interfaces 8. Readout in feet, meters and chain. 

Nu vreau sa ies in evidenta cu aparatura mea "bengoasa si old-time", ci sa sustin observatiile mele si sa deslusim unele probleme impreuna in care m-am adresat la voi, asa ca nu voi accentua adevarul  meu sau al altuia. Si ce daca ar avea precizie geodezica? Cadastrul ar putea sa nu-mi accepte lucrarea, daca masor gresit sau daca nu primesc atestat de calibrare pe el - in caz, sa presupunem ca ar merge totusi. Daca nu, varianta cu praful pe el in vitrina.

Eu cred ca domnul Dangolesti avea un aparat ca cel amintit in link-ul swisstek, adica modelul nou, mai mic. Daca nu (arata asa compact ca si al meu), si-l mai are - dupa tragicul accident de pe pod - chiar daca e in bucati, ar fi bine sa-l doneze - zic eu- unui "topograf-arheolog" care s-ar bucura de piesele de rezerva sau pentru a sterge periodic praful de pe el, adica mie. I'll be glad and happy

Best regards: puidedac





"Don't piss, make peace!"

Modificat de puidedac (11-06-2009 12:33:13)

dangolesti

puidedac, n-a fost nici un accident pe nici un pod; era vorba de podul casei mele. DECI, am urcat in pod.


398/469px 29KB

dangolesti


dangolesti

mai am una si gata, nu mai plictisesc pe nimeni
 :hi:


438/441px 23.8KB

puidedac

#19
Citat din: dangolestimai am una si gata, nu mai plictisesc pe nimeni
 :hi:
Buna Dl. Dangolesti!
Amu am inteles chestia ku podu'. Da, e model vechi ca si al meu si nu-l mai folositi, daca e in pod. Ati vinde-o? Are ceva probleme? Mi-ar trebui pt. piese, daca - cine stie - s-ar strica sau as primi stricat al meu. Nu se stie nimic la vechiturile astea si nici piese nu as gasi la ele. Ganditi-va la un pret si sunati-ma va rog la urmatorul nr. de telefon: O-VII-II-VII-VI-III-VIII-III-III-II ca sa nu incarcam serverul topograf.3xforum.ro cu chestii care poate nu l-ar intersa pe altii.

Cu respect
"puidedac"

puidedac

Scuze ca m-am repetat... nu am vazut ca este si o a doua pagina si nu stiam de ce nu apare pe prima pagina - in continuare - mesajul meu.
Miiii deee scuuuzzzeee...

puidedac

Ma scuzati, domnu Dan! M-ati cautat prin mess si am si vorbit, dar nu stiam cine sunteti.
V-ati suparat cu acele oferte - desi nu stiam cu cine am de-a face...

Ma puteti contacta pentru a rezolva treaba cu aparatura Dv. Elta? Prin mess sau nr. de telefon.

Multumesc