Caut nivela

Creat de set4, Oct 09, 2006, 05:20 PM

« precedentul - următorul »

ari3l

Am o nivela carl zeiss NI2 in stare perfecta, nu am trepied la ea, este doar nivela la 500 euro (pentru cunoscatori)

Ion

Vand diverse nivele optice, LEICA TOPCON SOKKIA SOUTH PENTAX GEOLEVEL CST BERGER,etc etc,si nivele laser spectra leica agatec etc etc.  super preturi ieftin am 30 de bucati 0740917353

makeeuropeanu

Vand nivela Leica Sprinter 200M, (doar nivela, fara accesorii, fara cutie) pret 500 E negociabil

Mit

Daca tot ati postat aici, d-lor, ne puteti spune cate ceva despre nivelele acestea? Caracteristici, componenta, mod de folosire...etc.
Mai invatam si noi, mai cititi si dvs. ... :wink2:

bad wolf

#19
Citat din: pgadeiplus ca nu stiu daca programul de descarcare date si ceea ce-i mai important programul de compensare a drumuirii de nivelment e inclus in pretz; degeaba stii ca te-ai inchis in 2mm la 15 statii daca nu poti compensa pe calculator...adica o iei tot la mana?
iar ala cred ca e alti bani alta distaractie...nu stiu daca Sipregul compenseaza data tip SPRINTER...sau care program o face...chiping taci!

Nicio nivela nu are program de compensare si nici nu prea gasesti ceva.Asa ca poti sa-ti faci un program in Excel.

In ce priveste Sprinterul pot sa spun  din experienta proprie, am lucrat cu mai multe tipuri de nivele de la Leica si Topcon(toate cu cod de bare) , iar sprinterul este cea mai putin precisa  si are dezavantajull ca nu lucreaza decat cu stdiile ei , la care nivela torica este detasabila , motiv pentru care se deregleaza foarte usor.
Este insa o nivela buna si rapida pentru santier dar nu merge pentru a efectua o retea de precizie.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Seria Sprinter de la Leica se incadreaza ca precizie  in clasa instrumentelor pt. constructii. Daca vrei precizie, vezi seria DNA si NA2/NAK2.

topocad.ana

"Nicio nivela nu are program de compensare si nici nu prea gasesti ceva.Asa ca poti sa-ti faci un program in Excel."

Leica Dna are. conditia este sa masori direct in sistemul de cote respectiv, nu in local. in momentul in care se inchide drumuirea pe un punct de cota cunoscuta, face si compensarea in functie de distanta si aplica automat coef de curbura.
Compensarea se poate face si in LGO la Level-Proc.

bad wolf

#22
Citat din: topocad.ana"Nicio nivela nu are program de compensare si nici nu prea gasesti ceva.Asa ca poti sa-ti faci un program in Excel."

Leica Dna are. conditia este sa masori direct in sistemul de cote respectiv, nu in local. in momentul in care se inchide drumuirea pe un punct de cota cunoscuta, face si compensarea in functie de distanta si aplica automat coef de curbura.
Compensarea se poate face si in LGO la Level-Proc.


E posibil sa aiba , dar eu am lucrat cu DNA 0010 si 003 si spun sigur ca nu aveau asa ceva.
Am lucrat cu Topcon Dl 100L , care este mai precisa decat toate celel lalte insa mult mai pretentioasa in timpul lucrului , si nici aceasta nu are .

asa ca am fost obligat , impreuna cu un coleg sa facem un program in Excel.
Sper sa gasesc cararea corecta !

hdmark

Buna seara,

   Pentru doritorii de nivele optice de santier:

Nedo E-24 (factor de marire 24x)..........pret 149 euro+TVA, noua (factura, garantie, etc)
       AL-24 (factor de marire 24x).........pret 149 euro+TVA, noua (factura, garantie, etc)
       AL-32 (factor de marire 32x).........pret 199 euro+TVA, noua (factura, garantie, etc)
trepied aluminiu..................................pret  55 euro+TVA, nou (factura, garantie, etc)
mira telescopica, AL, 5m.......................pret  45 euro+TVA, noua (factura, garantie, etc)

   Precizia: E-24 si AL-24 : 2,0 mm / km dublu nivelment
                          AL-32 : 2,5 mm / km dublu nivelment

    Pentru orice alte detalii, ma puteti contacta la tel: 0744-548761
                                                      sau la e-mail: E-mail

H7-25

Pt. "hdmark" - cred ca ati inversat un pic preciziile (cea mai slaba ca factor de marire nu cred ca are precizia mai mare,...desi orice e posibil). Si mai am o nelamurire referitor la acest "Km dublu de nivelment" - ce vor de fapt sa zica producatorii echipamentelor:
a). este precizia (+/-2mm) de inchidere a unei drumuiri de nivelment cu lungimea totala de 1Km facuta cu 2 orizonturi diferite sau din cate 2 statii (laterale) pt. fiecare niveleu component al drumuirii?(eventual in circuit pt. precizie maxima intre capete)
b). este precizia obtinuta la o drumuire dus-intors deci: 1km + 1km = 2km ,dar care se inchide pe punctul de plecare cu +/- 2mm (avand garantia preciziei de nivel intre punctul de plecare si cel de sosire -fiind acelasi)?
  Interesant ar fi daca producatorii ar indica si o precizie pe o lungime prestabilita a porteei (25, 50, 100m).Asta deoarece micsorand mult porteea se poate obtine o precizie acceptabila si de la un instrument de calitate mai slaba, presupunand ca in general erorile pozitive sunt numeric (aprox.) egale cu cele negative si se anuleaza.

Topograf in devenire


                  Salutare,

 Am si eu o nelamurire cu privire la nivela DNA 003 si rog pe cei care ati mai lucrat cu ea sa ma ajutati cu un sfat.
Nu am reusit sa sa sterg date masurate din memorie decat cu "shift + back " ceea ce iti permite sa mergi 2 "pasi " inapoi. Aici ma refer la situatia in care gresesti pe parcursul unei linii (misti broasca din greseala, trece trenul si iti misca broasca daca , etc. ) sa ai posibilitatea de a sterge masuratorile pana in momentul cand ai trecut printr-un reper mobil.
 In proiectul de executie avem specificat ca liniile de nivelment trebuie sa fie neintrerupte si inchise pe Reperi Ficsi de Nivelment, iar groaza te ia cand gresesti pe la sfarsitul unei linii de 20 km si esti pus in situatia de a o refacehttp://www.3xforum.ro/img/smilies/big_smile.png"> (tocmai am refacut o astfel de linie saptamana trecuta).
  Am incercat sa sterg date din : Data-> View /Edit Data -> Measurements ...
 
bad wolf a scris:

E posibil sa aiba , dar eu am lucrat cu DNA 0010 si 003 si spun sigur ca nu aveau asa ceva.
Am lucrat cu Topcon Dl 100L , care este mai precisa decat toate celel lalte insa mult mai pretentioasa in timpul lucrului , si nici aceasta nu are .

asa ca am fost obligat , impreuna cu un coleg sa facem un program in Excel.


...eu am gasit LGO v1 crack-uit pe thepiratebay.



               

sorindior


                  Laser emițător panta TOPCON RL- 100 model de 1SA, cu trepied

Detalii.http://www.tocmai.ro/laser-panta-topcon-rl-100-1sa-5635814.html



               

adryano87


                  leica na 724  300 euro - tel 0768797514  buc